Archiwum artykułów


logo mechanika

Szkolny zestaw podręczników

Autor: M. Przyszlakowska
20.06.2018r.

Dla wszystkich zainetesowanych podręcznikami obowiązującymi w przyszłym roku szkolnym przygotowaliśmy zestaw, który publikujemy pod linkiem widocznym na przycisku.


Zestaw podręczników szkolnych 2018/2019

Uczniowie na praktyce w Sevilli

Nasi uczniowie na praktyce w Sewilli

Autor: K. Sobczak
18.06.2018r.

Dzisiaj nasi informatycy z 2i i 3i zakasali rękawy i zabrali się do pracy - sjesta się skończyła. Na rozgrzewkę poznali (w teorii) proces tworzenia gier, tajniki platformy UNITY wraz z przykładami tytułów gier. Następnie Lolo rozkręcił imprezę i uczniowie przystąpili do modelowania obiektów. Po całej zabawie przyszedł czas na C#.


Powiatowy dzień młodzieży

Powiatowy Dzień Młodzieży w Mechaniku

Autor: P. Korzeń
12.06.2018r.

Powiatowy Dzień Młodzieży trwa w pełni. Turnieje w boulle na profesjonalnym torze, badminton, wyciskanie ciężarów i wiele innych atrakcji w rytmie utalentowanej młodzieży na scenie. Fajny czas!

Świetna relacja z imprezy na stronie miedziowe.pl

Drużyna Mechanika

XI Turniej Piłki Nożnej

Autor: J. Adamczyk
06.06.2018r.

Sportowych emocji ciąg dalszy...drużyna Zespołu Szkół Politechnicznych wygrała XI Turniej Piłki Nożnej Chłopców organizowany na obiektach Chrobrego przez ZSS i B oraz MSZS w Głogowie. W najlepszej drużynie w Głogowie, wśród szkół ponadgimnazjalnych, znaleźli się również: najlepszy strzelec Piotr Wypych oraz najlepszy zawodnik turnieju Dawid Kostek. Gratulujemy zwycięzcom 😀


zawodnicy turnieju

Turniej Piłki Plażowej

Autor: J. Adamczyk
06.06.2018r.

W dniu dzisiejszym Na obiektach GOS został rozegrany Turniej Piłki Plażowej Chłopców o Mistrzostwo Głogowa. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły w składzie: Oskar Brzezik i Damian Azmin oraz Wojciech Tarnawczyk i Janek Kasprzyszak. Do półfinałów weszły obydwa zespoły. W półfinale Oskar z Damianem pokonali jeden zespół z ZSS i B i tym samym znaleźli się w finale. Niestety w ostatnim meczu ulegli drugiemu zespołowi z ZSS i B zajmując ostatecznie drugie miejsce. Janek z Wojtkiem zajęli czwartą lokatę. Gratulujemy obu drużynom i dziękujemy za zaciętą walkę w każdym meczu.


Akademia kodowania

Akademia kodowania

Autor: P. Korzeń
05.06.2018r.

Dzisiaj oficjalnie otworzyliśmy „Akademię kodowania”. Projekt adresowany jest do przedszkolaków. To kolejne działania naszej szkoły skierowane do najmłodszych. Od kilku lat prowadzimy zajęcia pod hasłem „Mechanik dla malucha”. Brawo 1i, Brawo Inez Walkowiak oraz Katarzyna Pullit - Bieńkowska - pomysłodawczynie i realizatorki działania. Projekt wsparł Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski, któremu serdecznie dziękujęmy! Zapraszamy wszystkie przedszkola od 1 września! Znowu będzie solar house, roboty, drony, autoamtyka, kodowanie i rozszerzona rzeczywistość.


Więcej o Akademii kodowania na stronie miedziowe.pl

Uczestnicy turnieju

III Turniej Piłki Nożnej

Autor: J. Adamczyk
05.06.2018r.

Na trzeciej płycie stadionu Chrobrego Głogów, trwa III Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Politechnicznych. W turnieju bierze udział 11 drużyn klas 1-3 naszej szkoły. Za nami mecze grupowe, przed nami finały. Wyniki końcowe podamy wkrótce.


Grafika kursu CISCO

CISCO IT ESSENTIALS

Autor:K. Sobczak
30.05.2018r.

W dniach 28 i 30 maja 2018 r. uczniowie klasy 1i i 2i po kilkumiesięcznym kursie CISCO IT ESSENTIALS, zmierzyli się z zagadnieniami egzaminacyjnymi Final Exam. Były sukcesy, zdarzały się również nieliczne porażki. Nad wynikami zaważyły: zdobyta wiedza, systematyczność i wysiłek włożony przez każdego z uczestników. Ostatecznie certyfikaty CISCO IT ESSENTIALS trafią do 17-tu uczniów.


Konkurs ekologiczny

Brawo Mechanik!

Autor: P. Korzeń
28.05.2018r.

Uczniowie głogowskich szkół ponadgimnazjalnych znają się na przyrodzie jak mało kto. Takie wnioski pozwala nam wyciągnąć właśnie zakończony powiatowy konkurs ekologiczny organizowany przez Technikum nr 6. Jego uczestnicy musieli przebrnąć przez kilka etapów. Najpierw zbierali makulaturę, którą następnie sprzedali a środki przekazali na wsparcie hospicjum. Następnie popisywali się wiedzą teoretyczną a w ostatniej części turnieju tworzyli prace plastyczne z odpadów. Mówi organizatorka Estera Sobczyk. [odsłuchaj] Uroczyste rozwiązanie konkursu odbyło się dzisiaj w Technikum nr 6. Najlepsza okazała się ekipa z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie.


Tutaj piszą o Nas

Przedszkolaki

To nasz kolejny pomysł

Autor: P. Korzeń
16.05.2018r.

Informatycy w natarciu...ale najlepsze przed nami. 1 czerwca dla przedszkoli Powiatu Głogowskiego nowa propozycja. Przedszkola monitorujcie nasz program Mechanik dla Malucha bo naprawdę będzie warto uczestniczyć w tej niespodziance!



Grafika ze strony firmy F&F

Współpraca z kolejną firmą

Autor: P. Korzeń
16.05.2018r.

Kolejne dobre wieści dla naszych uczniów. Nawiązaliśmy współpracę z kolejną firmą branży elektrycznej. Tym razem jest to firma F&F , której aparaty są bardzo dobrze znane naszym elektrykom. Firma F&F powstała w 1992 roku. Wyłoniła się z firmy handlowo-usługowej działającej w branży elektronicznej. Doświadczenie właścicieli z zakresu elektroniki i elektrotechniki pozwoliło stworzyć firmę o profilu produkcyjnym, oferującą elektroniczne urządzenia sterujące dla automatyki domowej i przemysłowej. Obecnie współpraca działu badawczo-rozwojowego firmy ze środowiskiem naukowym oraz klientami prowadzi do dynamicznego rozwoju oferty i pozwala tworzyć rozwiązania o coraz wyższym stopniu zaawansowania technologicznego, czego przykładem są systemy inteligentnego domu F&Home i systemy telemetryczne. F&F jest znaną w Polsce marką, a wyroby pod nią produkowane trafiają również na rynki Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Serbii, Niemiec, Grecji, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Portugalii, Chile i Stanów Zjednoczonych..


Uczniowie 2m w biegu po książkę

Nasi uczniowie w Biegu po Książkę

Autor: M. Przyszlakowska
24.05.2018r.

23 maja 2018 drużyna ZSP w składzie: Mateusz Lisiecki, Kamil Petryszyn i Aleksander Stróżyk z klasy 2M, wzięła udział w III Biegu po Książkę organizowanym przez Bibliotekę PWSZ w Głogowie. Jest to ciekawa impreza promująca czytelnictwo, książki oraz aktywne spędzanie czasu. Nasza ekipa pięknie zaprezentowała się w jednolitych szkolnych koszulkach. Za aktywny udział w imprezie uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe.


Zdjęcia na stronie PWSZ w Głogowie

Zakończenie projektu PO WER

Autor: P. Korzeń
16.05.2018r.

Mechanik, drony, Hiszpania. Dobiegł końca nasz projekt PO WER. 64 uczniów, 8 nauczycieli odbyło fantastyczną zawodową przygodę. Dzięki Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji http://www.frse.org.pl. Ale to nie koniec...już w 2018/2019 nasz nowy projekt w ramach programu ERASMUS+ znowu spowoduje że 64 naszych uczniów wraz z nauczycielami odbędzie fascynującą przygodę w Andaluzji.




Uczniowie klasy pierwszej w Pradze

Praga oczami uczniów 1c i 1i

Autor: ZSP Głogów
14.05.2018r.

Praga najczęściej odwiedzana przez Polaków europejska stolica, a więc i my wyruszyliśmy na "podbój" stolicy Czech. Zwiedzanie Pragi z reguły zaczyna się od Starego Miasta. Jego zabudowa została wpisana na listę UNESCO. Jest to też dobry punkt wypadowy do wielu ciekawych atrakcji miasta - na północy znajduje się żydowska dzielnica Jozefow, na zachodzie słynny most Karola i barokowa Mała Strana, na południu Nowe Miasto z placem Wacława. Najważniejszym praskim wzgórzem są oczywiście Hradczany. To tutaj przycupnęła budowana przez kilkaset lat gotycka katedra, tutaj też mieści się dawny zamek. Wielu turystów wspina się po stromych zamkowych schodach aby zobaczyć słynną Złotą Uliczkę. Można tutaj także obejrzeć wiele znanych dzieł sztuki (czeski barok w Pałacu Schwarzenbergów, arcydzieła sztuki europejskiej od średniowiecza do epoki baroku w Pałacu Sternbergów albo malarstwo XIX wieczne w Pałacu Salmowskim). Zarówno z hradczańskich umocnień jak i ze wzgórza Letna rozciąga się przepiękny widok na miasto. Z obiektów sakralnych poza katedrą obejrzeć można przepiękną Loretę i klasztor na Strahovie, którego barokowa biblioteka olśniewa turystów po niedawnym remoncie. A wszystko co zobaczyliśmy, można obejrzeć na naszych zdjęciach :)


Już absolwenci

Autor: P. Korzeń
09.05.2018r.

Świadectwa klas czwartych już rozdane. Trwają egzaminy maturalne, a my przypominamy ceremonię pożegnania absolwentów 2018. Klimat tego wydarzenia próbują oddać uczniowie technikum informatycznego w krótkim montażu filmowym.


Cecrtyfikaty dla Mechatroników

Certyfikaty dla mechatroników

Autor: A. Krężałek
09.05.2018r.

27 kwietnia klasa 4m oraz 4c, odebrała certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu ESTUN. Grupa uczniów uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie. Zakres szkolenia obejmował obsługę serwonapędów ESTUN.


Uczniowie Mechanika w Brukseli

Nasi uczniowie w Brukseli

Autor: A. Hass
07.05.2018r.

Majówka za nami, matury już rozpoczęte ale...w naszej szkole ciągle coś się dzieje lub działo, o czym warto poinfrmowac społeczność. A więc garść info::) Wyjazd studyjny do Brukseli! W dniach 23-27 kwietnia odbył się wyjazd studyjny do Bruskeli. Łącznie 7 uczniów – laureatów tegorocznych i zeszłorocznych konkursów języka angielskiego „In a nutshell”, „Masters of professional English” oraz „I Vocational English Relay” wraz z panią pedagog Agnieszką Hass miało okazję odwiedzić Brukselę, europarlament oraz Leuven i Brugię na zaproszenie Pani europoseł Danuty Jazłowieckiej. Jak udała się wizyta w Brukseli ocenicie sami;-)


Drony na zajęciach informatyków

Autor: I. Bryczkowska
26.04.2018r.

Dzisiaj w klasach informatycznych w ramach zajęć technik urządzeń komputerowych mieliśmy okazję zapoznać się z obsługą dronow. W sali gimnastycznej i auli szkolnej, uczyliśmy się kierowania oraz zasad działania drona. W dalszych planach zajęcia z programowania dronów w popularnych językach programowania. Niebawem ruszy również projekt związany z programowaniem robotów. Zajęcia poprowadziła Pani Inez Bryczkowska.



Drzwi otwarte...juz za nami

Autor: Paweł Korzeń
26.04.2018r.

Drzwi otwarte...juz za nami. A więc: nie zatańczylismy ani razu ;), nie udało nam się ugotować pierogów ;), nie grała nam orkiestra ;), nie obcięlismy nikomu wlosów ;), nie udało się niczego zaspiewać ;), nic nie zbudowaliśmy na boisku :), ale...odwiedziło nas 420 uczniów :) :) :), którzy zobaczyli jak tańczą roboty w rytm techno, częstowaliśmy hiszańskimi tapas opowiadając o cudownej Hiszpanii i doświadczeniach tam zdobytych, w ocullusie VR pokazaliśmy inny świat + kosmos, nagrywalismy wywiady bo to zawsze lepiej słuchać niz gadać, puszczalismy pneumatyczny wiatr w włosych, bo przemysł to potrafi, pokazaliśmy że czlowiek to prąd i może dac energię żarówce :). Dziekujemy Wam że nas odwiedziliście. A pod spodem relacja Szkolnego Koła Filmowego. Brawo Michał! Jeszcze Dziękujemy że byliscie z nami, wpadnijcie do nas :)


Dyplom 3 miejsce

XXII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny

Autor: P. Korzeń
25.04.2018r.

XXII Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny to super wydarzenie realizowane przez Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych w Głogowie. Choć nie jestesmy samochodziarzami to...III miejsce dla nas jest sukcesem. Drużyna w składzie: Oskar Motłoch, Patryk Paździorny, Mateusz Kowalczyk dała radę. Gratulacje!!!


Grupa uczniów - akcja Wspólnie pokonamy smoka

Podsumowanie VII akcji "Wspólnie Pokonamy Smoka"

Autor: Iwona Kozber-Tłuczek
23.04.2018r.

18 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyło się podsumowanie VII akcji „Wspólnie Pokonamy Smoka. Twoja Krew-Moje Zycie”. Jest to projekt edukacyjny promujący ideę honorowego oddawania krwi wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w Głogowie. Uczniowie szkół średnich odwiedzili punkt krwiodawstwa w Głogowie blisko 1500 razy ,oddając łącznie 702,5 litra krwi!!! W podziękowaniu za propagowanie tak szczytnego celu otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy oraz drobne upominki. Z naszej szkoły uczniowie, którzy oddali najwięcej krwi i stali się Honorowymi Dawcami to :
Tomasz Frąckowiak 3w, Mateusz Kowalczuk 4a, Marcin Oleksiuk 4i , Igor Prętki 4m, Ernest Radzicki 3c. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie i uświadamianie innym jak ważna jest krew i idea ratowania życia.
W ZSP opiekunem Młodzieżowych Honorowych Dawców Krwi jest p. Aleksandra Matusiak. Przypominamy, że krew można oddać od pn do pt od godziny 7 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza -Terenowym Oddziale w Głogowie ul.Kościuszki 15 .


Żonkile w Mechaniku

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"

Autor: A. Libner
20.04.2018r.

Tradycyjnie jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji społeczno – edukacyjnej ”Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce oraz za granicą, wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – które, symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Dlatego w tym dniu uczniowie rozdawali małe żółte kwiatki, które przypinaliśmy do swoich ubrań. Z tej okazji na pierwszym piętrze została przygotowana wystawa ze zdjęciami z poprzednich akcji.


Grupa nauczycieli i uczniów na targach

Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej

Autor: K. Sobczak
19.04.2018r.

W dniu 13 kwietnia 2018 roku wraz z uczniami klas 1m, 2i, wybrańcami z 3i i opiekunami (Kamil Sobczak, Andrzej Waga i Paweł Korzeń) pojechaliśmy do Nadarzyna (koło Warszawy) na Międzynarodowe Targi Elektroniki Użytkowej.
Było co oglądać i podziwiać – od drobnego sprzętu AGD, konsol i PC na sterydach po wypasione fury Tesla. Z targów wróciliśmy zadowoleni i całkiem prawdopodobne, że pojedziemy na nie za rok.


Mechanik dla Malucha

Mechanik dla Malucha

Autor: A. Libner
18.04.2018r.

Mechanik dla Malucha - kolejne zajęcia za nami! Kwiecień, to bardzo gorący okres dla naszych uczniów i okres wzmożonych zajęć w ramach naszej akcji. Dzisiaj gościliśmy grupę przedszkolaków z PP 21, a już jutro kolejna z głogowskiego "Promyka". W skład teamu MdM weszła od dzisiaj grupa informatyczna pod kierunkiem p. Inez. Witamy i przyrzekamy, że pracy nie zabraknie :)


Pięciu uczniów klasy IV

Dobry start w lepsze jutro

Autor: A. Krężałek
18.04.2018r.

W dniu 17 kwietnia odbył się trzeci etap konkursu "Dobry start w lepsze jutro". Pięciu uczniów klasy IV odbyło rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami grupy Actemium. Wyniki niebawem.


Konkurs Młody przedsiębiorca

Nasi uczniowie w konkursie "Młody Przedsiębiorca"

Autor: A. Mazurek
12.04.2018r.

12 kwietnia 2018r. uczniowie – Weronika Wypych, Hubert Adamiak i Patryk Stefański z klasy 2m reprezentowali naszą szkołę w XII Powiatowym Konkursie „Młody Przedsiębiorca". Zorganizowany on został przez Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie. Patronat nad konkursem objęli tradycyjnie Prezydent Głogowa – Rafael Rokaszewicz i Starosta Głogowski – Jarosław Dudkowiak. Do konkursu zgłoszonych zostało ogółem 27 uczniów z 9 szkół w kategorii – technikum i liceum. Polegał on na rozwiązaniu testu on-line składającego się z 50 pytań. Po ukończeniu testu uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek a następnie uczestniczyli w wykładzie prof. dr hab. Stanisława Czaji „Quo vadis w świecie. Główne wyzwania gospodarki i ekonomii w XXI wieku.” Tym razem nie udało się stanąć na podium ale liczy się doświadczenie i sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności. Serdecznie dziękuję uczniom biorącym udział za godne reprezentowanie naszej szkoły.


Zdjęcie grupowe: mechatronicy w Sevilli

Relacja z Sevilli

Autor: Aleksander Stróżyk, Oskar Brzezik
12.04.2018r.

Dziesiąty dzień naszego pobytu w Hiszpanii zaczęliśmy jak zawsze od wybornego śniadania. Po posiłku wybraliśmy się na Metropol Parasol (dzieło architektury, które powstało w 2011 r. i zostało zaprojektowane przez niemieckiego architekta - Jürgena Mayera). Oprócz zwiedzania poprowadziliśmy tam również lekcję języka hiszpańskiego. Po powrocie do rezydencji wszyscy spotkaliśmy się w jadalni i omówiliśmy wiele ważnych spraw związanych z naszym pobytem. Następnie zjedliśmy smaczny obiad i udaliśmy się na praktyki. Były to nasze ostatnie zajęcia z naszym bardzo sympatycznym tutorem - Víctorem. Tam, niektórzy sprawdzali swoje umiejętności latania dronem w symulatorze, część montowała na swoim dronie zestaw do widoku z pierwszej osoby (FPV), a reszta dostosowywała parametry trybów lotu. Gdy zajęcia dobiegły końca wróciliśmy do rezydencji i zajadając przepyszną kolację powtarzaliśmy wiadomości na nadchodzący wielkimi krokami sprawdzian z języka hiszpańskiego.


Logo Boeing

Grant firmy BOEING dla mechatroników

Autor: A. Krężałek
11.04.2018r.

Nasz projekt elektromechanicznego ruchomego ramienia, które będzie służyło jako dystrybutor elementów z mini przenośnikiem taśmowym zostało wyróżnione grantem firmy BOEING. Szkolny Klub Mechatroniki został wpisany w działania Klubu Młodego Odkrywcy W Klubach Młodego Odkrywcy młodzież i dzieci wspólnie eksperymentują pod okiem opiekunów, zdobywając samodzielnie wiedzę. W całej Polsce i za granicą działa ponad klubów 700. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Gratulacje dla uczniów i opiekuna p. Alicji Alicja Krężałek


Grupa przedszkolaków w Mechaniku

Mechanik dla malucha

Autor: A. Libner
05.04.2018r.

Dzisiaj mieliśmy przyjemność pracować z uczniami Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie. Grupa uczniów wraz z opiekunkami wzięła udział w zajęciach zorganizowanych w pracowniach zawodowych: elektrycznej, paneli słonecznych i inteligentnych budynków, pneumatyki i robotyki. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy naszych gości do zainteresowania się zawodami, w których kształcimy. Dziękujemy naszym niezawodnym uczniom, bez których nie udałoby się przeprowadzić dzisiejszych zajęć.



Uczniowie mechanika z nowym banerem

Nowy baner

Autor: ZSP w Głogowie
05.04.2018r.

Zbiórka wśród uczniów-kibiców CHROBREGO GŁOGÓW dobiegła końca. A to efekt, który niedługo będzie obecny na Stadionie przy Wita Stwosza.
Mechanik kibicuje Chrobremu!!!!


Praktykanci montują dron

Wieści z Sevilli

Autor: Damian Azmin, Dawid Marczak
03.04.2018r.

Trzeci dzień pobytu w Hiszpanii uważamy za udany ! Był on bardzo ciężki, ale interesujący. Do południa zwiedziliśmy centrum Sewilli, w tym Plac Hiszpański, Uniwersytet, w którym uczy się około 84 tys studentów! Równie ciekawa była katedra, a także dzielnica żydowska, która zapierała dech w piersiach. Po południu udaliśmy się na praktyki, gdzie składaliśmy nasze drony, co było niezwykle wciągające i czas na nich minął nam w mgnieniu oka.


Nowe Technologie dla dziewczyn

Autor: B. Siwińska
04.04.2018r.

Szanowni Państwo,
8 marca wystartował nabór do IV edycji programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn", do którego aplikować mogą tegoroczne maturzystki, które wybierają się na studia na jednej z 25 uczelni technicznych oraz 10 najlepszych uniwersytetów (lista uczelni i kierunków). Jest to pierwszy i jedyny w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Organizatorami programu są Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz firma Intel.
Inicjatywa ma na celu zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom (a także studentkom) w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce. Stypendystki INTEL-PERSPEKTYWY otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 pln (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zaprosimy je również do wzięcia udziału w programie stażowym, w bardzo ekscytującym miejscu - w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intel w Europie lub w Intelu w USA.Do udziału w programie zapraszamy maturzystki 2018 zainteresowane studiami technicznymi na jednej z 35 uczelni na wybranych kierunkach technicznych.
Z wyrazami szacunku
dr Bianka Siwińska
dyrektor zarządzająca
red. naczelna "Perspektyw"
Więcej szegółów na stronie:

www.stypendiadladziewczyn.pl
Krwiodawstwo - spotkanie z młodzieżą

Promujemy krwiodawstwo!!!

Autor: A. Matusiak
03.04.2018r.

W dniach 26 i 28 marca klasy 2a, 2c, 2i, 2m, 2es uczestniczyły w prelekcji prowadzonej przez Panią Izabelę Sierko z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Głogowie promującej ideę honorowego oddawania krwi. Podczas spotkania uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami honorowego oddawania krwi. Przekazano informacje w jaki sposób przebiega procedura poboru krwi, jakie badania laboratoryjne wykonuje się każdorazowo u krwiodawcy oraz jakie przywileje mają zasłużeni krwiodawcy. Jednocześnie młodzież dowiedziała się, że oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla zdrowia a ratuje życie drugiemu człowiekowi. Dzięki takim spotkaniom coraz więcej młodych ludzi postanawia oddać krew w 18-ste urodziny i w ten sposób świętować swoje wejście w dorosłe życie.


Dla Joasi

Kiermasz z zumbą ‘Dla Joasi Konkel’

Autor: E. Jaworska
03.04.2018r.

Kochani dzięki Waszemu zaangażowaniu i wsparciu udało Nam się uzbierać kwotę 1909, 98 zł dla Pani Joasi Konkel! Ogromne podziękowania dla wszystkich , którzy zaangażowali się w organizację kiermaszu i zumby: Maciej Berestowski (4m), Gustaw Ałdaś (4m), Emilia Duda (4m), Karol Kołtowski (4m), Karol Suda (3m), Michał Dymecki (3m), Patryk Sobczak (3m), Marcin Laszczowski (3m), Jakub Brodziak (3m) oraz chłopaków z 1m Krystiana Kucharskiego, Daniela Marszała, Konrada Mazurka a także Bartosza Kobusa (1i). Brawa dla klas pierwszych 1a oraz 1m za tak liczny udział w zumbie! Wielkie dzięki Pani Agaty Papuszka za poprowadzenie zumby i dla Gucia (4m) za filmik z zumby! Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy wsparli Naszą akcję charytatywną oraz ufundowali karnety i wejściówki na loterię fantową;-).

Oto Nasi wspaniali sponsorzy:

  • Panowie Krężel z restauracji Fortepiano,
  • Pani Gnowefa Hajduk-Baruch z Rodzinnego Centrum Rekreacyjno-Sportowego O.K Park,
  • Pani Agnieszka Rzeźniczak ”Escape Room Głogów”
  • Euro Jump Leszno
  • Pan Adam Witczak Piekarnia-Cukiernia
  • Pani Katarzyna i Paweł Marszał Pizzeria „Romantica”
  • Kino Cinema 3D
  • Zakład fryzjerski Pani Karolina Dorota Kozar
  • Pan Krzysztof Bajer „RAM Nieruchomosci”.
Zobacz Film :)

Uczniowie klasy pierwszej

I Vocational English Relay

Autor: E. Jaworska
03.04.2018r.

16 marca w naszej szkole odbył się po raz pierwszy konkurs języka angielskiego zawodowego w formie gry terenowej. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać różnorodne zadania związane z językiem angielskim zawodowym z branży mechanicznej, elektrycznej, informatycznej i mechatronicznej. Gra sprzyjała również integracji ponieważ 7 drużyn składało się z przedstawicieli różnych klas i różnych profili zawodowych. Zwycięska drużyna w składzie Cyprian Skrzypczak (1i) , Wojciech Obarewicz (1m),Tymoteusz Bartczak (2i), Mikołaj Kopeć (2i) oraz Patryk Szymoniak (4c) wzięła udział w II etapie eliminacyjnym w formie testowej na quizlecie;-). Zwycięzcą I edycji Vocational English Relay został Patryk Szymoniak, który wraz z zwycięzcami pozostałych konkursów języka angielskiego organizowanych przez ZSP pojedzie na kilkudniowy wyjazd studyjny do Brukseli. Gratulujemy!


Grupa mechatroników na praktykach w Sevilli

Mechatronicy zaczynaję praktyki

Autor: A. Krężałek
03.04.2018r.

Wczoraj, 2 kwietnia, po zapoznaniu się z okolicą wybraliśmy się na pierwsze praktyki z zakresu budowy dronów. Po wstępie teoretycznym, mieliśmy okazję sprawdzić się jako operator wirtualnej maszyny latającej. Więcej szczegółów i wrażeń z mechatronicznych praktyk, z zakresu budowy dronów i nie tylko- niebawem. :) Odwiedź stronę projektu.


POWER 2017-2018
Mechatronicy w projekcie

Warsztat konstruktorów marzeń

Autor: A. Krężałek
02.04.2018r.

Mechatronicy! W marcu zgłosiliśmy projekt do konkursu "Warsztat konstruktorów marzeń" organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i udało się! Wygraliśmy 4000 zł na realizację projektu "Szuflada RoboGO"! Więcej szczegółów po powrocie z Hiszpanii :)


Konpetentni w branży górniczo - hutniczej

Kompetentni w branży górniczo - hutniczej

Autor: P. Korzeń
28.03.2018r.

W dniu dzisiejszym w Legnicy odbywa się seminarium informacyjne nt. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji organizowane przez Instytut Badań Edukacyjnych w ramach programu "Kompetentni w branży górniczo - hutniczej. KGHM - kluczowy partner w kształceniu zawodowym". W seminarium bierze udział zespół nauczycieli przedmiotow zawodowych branży mechanicznej p. Krzysztof Ciborowski i p. Danuta Płonek oraz branży elektrycznej p. Janusz Kędzior i p Artur Libner.


Kompetentni w branży górniczo - hutniczej

Wiosenny poniedziałek...a ileż energii

Autor: P. Korzeń
26.03..2018r.

Dzisiaj gościliśmy grupę inżynierów z Huty Miedzi Głogów z którymi rozpoczęlismy współpracę w ramach pilotażowego programu " Kompetentni w branży górniczo - hutniczej". KGHM – kluczowy partner w kształceniu zawodowym”. Stronę szkolną reprezentowali : Dyrektor Paweł Korzeń, wicedyrektor Krzysztof Ciborowski i p. Artur Libner. Efektem prac mieszanego zespołu będzie przygotowanie standardu praktyki uczniowskiej wraz z rekomendacjami dla KGHM i Zespołu Szkół Politechnicznych. Odwiedziliśmy również Głogowskie Centrum Edukacji Zawodowej.


Pierwszy konkurs GO

Graj w GO

Autor: T. Graczyk
23.03.2018r.

Japoński piątek w „Mechaniku”, to również pierwszy organizowany w naszej szkole turniej gry w GO. Zaczęło się od konkursu na zaprojektowanie i wykonanie planszy do gry. To wyzwanie podjął Michał Kaliszewski. Jego plansza zwyciężyła w turnieju, ponieważ okazało się, że jest to jedyna praca, ale bez lipy. Michałowi należą się gratulacje, ponieważ jego goban – bo tak nazywa się plansza do gry w GO oraz pomysł na kamienie okazał się trafiony. Zestaw wygląda profesjonalnie. Gratulacje Michał!!! W końcu sama rozgrywka. Do turnieju zgłosiło się siedmiu zawodników – jak w słynnym filmie Kurosawy, „Siedmiu samurajów”. Pierwszy etap polegał na zmierzeniu się z komputerem. Cosumi, to wymagający przeciwnik i po godzinnej rozgrywce na placu boju pozostali czterej zawodnicy. Tu okazało się, że wygrała matematyka, ponieważ obaj zawodnicy Olaf Dulski i Szymon Sulej, którzy mieli walczyć o trzecie miejsce musieli zaliczać zaległy sprawdzian. Postanowiliśmy przyznać im obu trzecie miejsce. Na placu boju pozostało dwóch zawodników i po półtoragodzinnej rozgrywce było jasne. Zwycięzcą pierwszego turnieju Go w „Mechaniku” został Marcin Zieliński z klasy 4i. Miejsce drugie wywalczył Mikołaj Mopeć z 2i. Po rozgrywce w ramach nagrody i relaksu po intelektualnych zmaganiach obaj zwycięzcy zanurzyli się wirtualnej rzeczywistości ;)


Uczniowie klasy pierwszej

Dzień Japoński!!!

Autor: P. Korzeń
23.03.2018r.

Ależ się dzieje...Dzisiaj po raz pierwszy Dzień Japoński!!!Ależ się dzieje...pokaz sushi, kaligrafia, turniej go w sali informatycznej...manga, wystawa Klaudii .... Największe wrażenie na uczestnikach zrobił pokaz sushi i związane z tą japońską sztuką kulinarną zasady. Tomek Maćkowiak z restauracji DO SUSHI zabrał nas w fantastyczny świat. Panie Tomku to było wow!

Uczniowie klasy pierwszej
KGHM - wsparcie

Kampania - Przemysł jest fajny!

Autor: P. Korzeń
23.03.2018r.

Choć działania w zakresie preorientacji zawodowej ciagle się dzieją (świetna współpraca naukowa z Gim 4 ) to z niezwykłą radością powitaliśmy wsparcie KGHM naszej nowej kampanii promocyjnej "Przemysł jest fajny!". Grupa KGHM przekazała nam drobne upominki dla uczestników naszych działań. Rozpoczynamy naszą szkolną imprezą + niespodzianka, a później zespół promocyjny rusza w trasę. Pytajcie w swoich szkołach o terminy spotkań.


Uczniowie klasy pierwszej

Tym razem w Tropical Islands

Autor: A. Kasprzak
22.03.2018r.

Kolejny dzień odpoczynku spędziliśmy w największej w Europie tropikalnej krainie pod Berlinem. Podczas kilku godzin pobytu w „Tropical Islands” korzystaliśmy z walorów ciepła oraz relaksu w otoczeniu bujnej, tropikalnej roślinności i lazurowych akwenów wodnych. W tak zwanym międzyczasie pogłębialiśmy naszą znajomość języka niemieckiego jak również sprawdzaliśmy umiejętności posługiwania się nim, poprzez gry i zabawy integracyjne. Było zabawnie i oczywiście mokro!!!. Jeszcze kilka dni pobytu w Niemczech i powrót do Głogowa.


Praktyki w Niemczech

Praktyki w Niemczech

Autor: A. Kasprzak
22.03.2018r.

Dobiegają końca miesięczne praktyki zawodowe w Niemczech. Małymi krokami zbliżamy się do pożegnania Bad Freienwalde i powrotu do Głogowa. Dwóch uczniów ZSP kształconych w zawodzie elektryk oraz trzech w zawodzie ślusarz intensywnie spędziło cztery tygodnie na praktykach u naszych zachodnich sąsiadów. Pobyt po lewej stronie Odry to przede wszystkim zdobywanie nowych doświadczeń zawodowych, ale także rozwijanie umiejętności językowych i poznawanie kultury ludzi żyjących w ościennym kraju. Elektrycy pracujący w zakładzie „Fest Elektro” oraz ślusarze w „Maschinenbau & Metallbaservice” z pewnością poszerzyli swoją wiedzę zawodową i nabyli umiejętności przydatne w swoich kierunkach kształcenia. Uczniowie wrócą do kraju także wzbogaceni o wielokulturowe relacje z ludźmi i wartości poznawcze, których doświadczyli w trakcie organizowanych, wycieczek, wyjazdów i spacerów w ramach odpoczynku w czasie wolnym od praktycznej nauki zawodu.


Rozstrzygnięcie konkursów

Rozstrzygnięcie konkursów

Autor: E. Jaworska
21.03.2018r.

Wczoraj odbyło się rozstrzygnięcie konkursów - na opowiadanie w języku angielskim "In a nutshell" oraz filmowy "Masters of Professional English". Zwyciężcy wyjedżdzają w nagrodę do Brukseli!!! Konkurs "In a nutshell"

  1. Karol Suda (ZSP)
  2. Anita Łabarzewska (Technikum nr 6)
  3. Jakub Grouz ( I LO)

Wyróżnienia :Stefan Ficner (Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. sw Jana Bosko Lubin), Dawid Drapiński (ZSP), Joanna Jaworska (I LO) "Masters of Professional English" - film o zawodowym języku angielskim:

I) Igor Pretki, Igor Maksymczak, Gustaw Ałdaś ZSP
II) Ola Partyka, Patrycja Nawracaj Technikum nr 6
III) Kacper Cieślak, Cyprian Skrzypczak ZSP

Gratulacje!!!
Atrakcyjne nagrody ufundowali: Danuta Jazłowiecka - europarlamentarzystka, wydawnictwo MCmillan Pearson, Oxford Uniwersity Press, Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak


Mechanik, a Głogowskie Dni Nauki i Sztuki w PWSZ

Mechanik, a Głogowskie Dni Nauki i Sztuki w PWSZ

Autor: E. Jaworska
21.03.2018r.

8 marca liczna reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w kolejnym XIII Dyktandzie z Języka Angielskiego. W kategorii szkół ponadgimnzajalnych udział wzięło 90 uczniów. Miło Nam poinformować, Marcin Walas – uczeń klasy 4i po razy kolejny zajął miejsce na podium - tym razem 3;-)Z kolei 9 marca 15 uczniów z klasy 2m miało okazje wziąć udział w grze terenowej ‘U-kierunkuj się’ zorganizowaną przez uczelnianą bibliotekę. Uczniowie mieli za zadanie odwiedzić wyznaczone miejsca na uczelni i rozwiązać czekające tam na nich zagadki i zadania związane z kierunkami studiów dostępnymi w głogowskim PWSZ a także historią uczelni. Z niecierpliwością czekamy na kolejne Głogowskie Dni Nauki i Sztuki!

Więcej zdjęć

Warsztaty i wielkanocny kiermasz!

Warsztaty i wielkanocny kiermasz!

Autor: J. Toporowicz
21.03.2018r.

14 marca udaliśmy się do zaprzyjaźnionej grupy Senioritek do świetlicy MCWR przy ulicy Akacjowej. W miłej atmosferze tworzyłyśmy wielkanocne ozdoby, które będzie można zobaczyć i zakupić podczas kolejnego kiermaszu. Tym razem organizujemy akcję ‘Dla Joasi Konkel.’ Pieniążki zebrane podczas akcji zostaną przekazane mamie naszego absolwenta. Ruszamy 27 i 28 kwietnia. Zapraszamy na kiermasz, zumbę, loterię z atrakcyjnymi fantami i wiele więcej…… Liczymy na przynajmniej takie samo zainteresowanie jak w bożonarodzeniowym kiermaszu ‘Dla Adasia.’ Nie może Ciebie zabraknąć!;-) Zapraszamy!!!!!!! Podziękowania dla Emili Wesołowskiej (1c), Julii Nyczko (1i), Weroniki Wypych (2i) oraz Emilii Dudy (4m) oraz pani Joasi Toporowicz.


Uczniowie „Mechanika” w Niemczech!!!

Uczniowie „Mechanika” w Niemczech!!!

Autor: A. Kasprzak
20.03.2018r.

Minęły trzy tygodnie naszego pobytu w Bad Freienwalde – czyli dwadzieścia jeden intensywnych dni. Pobyt u naszych sąsiadów zza Odry to nie tylko praktyki uczniów w zawodzie elektryk i ślusarz, ale także poznawanie kultury i ciekawych miejsc z nią związanych, niemieckich zwyczajów i obyczajów. To również odskocznia od codziennej pracy i coś nowego, poznawczego dla naszych uczniów. Każdy dzień jest pełen doświadczeń i wrażeń. Uczniowie trzykrotnie gościli w stolicy Niemiec, spacerując głównymi arteriami Berlina, zwiedzali min. Bundestag, Muzeum Techniki, Spectrum Muzeum Figur Woskowych „Madame Tussauds” i wiele innych atrakcyjnych miejsc. Staramy się także aktywnie odpoczywać w wolnym czasie na miejscu, wykorzystując słoneczną pogodę i walory krajobrazowe terenów przyległych do Bad Freienwalde, spacerujemy i jeździmy na krótkie wycieczki rowerowe po okolicy. Wczoraj to kolejny dzień przygód - wycieczka do Tropical Island.


I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Prawach Konsumenta

I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Prawach Konsumenta

Autor: A. Mazurek
18.03.2018r.

15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta. W tym dniu w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się uroczysta Gala Finałowa I Powiatowego Konkursu Wiedzy o Prawach Konsumenta pod patronatem Starosty Głogowskiego Pana Jarosława Dudkowiaka. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ekonomicznych wraz Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów. W konkursie rywalizowali uczniowie z 6 głogowskich szkół ponadgimnazjalnych po 10 uczniów z każdej szkoły czyli 60 osób. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy I i II M, którzy brali również udział w dwóch spotkaniach z Panią Rzecznik Gabrielą Adamus w celu lepszego przygotowania do ww. konkursu. II miejsce – (zajęły ex aequo 3 osoby): w tym nasz uczeń z klasy I M Eryk Bukowski, któremu serdecznie gratulujemy wiedzy i doświadczenia z zakresu praw konsumenta. Laureaci otrzymali cenne nagrody: od Alior Banku – oddział w Głogowie ––przenośny dyski o wartości 250 zł każdy. Osoby, które zajęły II miejsce otrzymały także nagrody od Cinema 3D Głogów -zaproszenia na seans z kuponem barowym i drobnymi upominkami. Firma Planeta Oczu - wręczyła nagrody w postaci lornetek. Karty podarunkowe o wartości 100 zł na osobę od Sklepu Castorama Głogów. Ponadto Fitnes & Squash Compleks ufundował 1 miesięczne karnety open dla każdej z osób. Serdecznie dziękuję uczniom biorącym udział za godne reprezentowanie naszej szkoły.


przdstawiciele firmy ACTEMIUM - Rafał Wiśniewski -Business Unit Menager, p. Grzegorz Maciosowski - Dyrektor Operacyjny, którzy pragną objąć opieką mechatroników

Przemysł jest atrakcyjny!

Autor: P. Korzeń
16.03.2018r.

Przemysł jest atrakcyjny! To hasło będzie dominować w naszej tegorocznej rekrutacji. Dzisiaj naszą szkołę odwiedzili przdstawiciele firmy ACTEMIUM - Rafał Wiśniewski -Business Unit Menager, p. Grzegorz Maciosowski - Dyrektor Operacyjny, którzy pragną objąć opieką mechatroników. Towarzyszył im p. Tomasz Jóźków - nasz absolwent i pracownik firmy.Spotkanie miało na celu omówienie obszarów współpracy oraz przygotowania listów intencyjnych.Actemium składa się z 350 Jednostek Biznesowych w 100% dedykowanych przemysłowi. Firmy te rozlokowane są w 40 krajach na świecie.Działalność Actemium obejmuje fazę doradczą/konsultingową i inżynieryjną, realizację i uruchomienia, utrzymanie. Actemium posiada w swojej ofercie dedykowane rozwiązania, z perspektywą długoterminowego partnerstw. Firma obejmuję swym zakresem różne segmenty przemysłowe: Energetyka Przemysłowe systemy sterowania: automatyka, oprzyrządowanie, analizy przemysłowe, IT, etc. Inżynieria mechaniczna: maszyny, spawanie, hydraulika, etc Z ramienia Dyrekcji koordynatorem współpracy została p. Alicja Kreżałek.


A. Libner, P. Korzeń i K. Ciborowski

Spotkanie w sprawie praktyk

Autor: P. Korzeń
16.03.2018r.

Dzisiaj niezwykle twórcze i pracowite spotkanie z inżynierami KGHM ws. współpracy i praktyk uczniowskich. Spotkanie moderowali p. Anna Trusiak i Mariusz Kowalczyk. Już niebawem efekty :) że strony szkoły Artur Libner - branża elektryczna, Krzysztof Ciborowski mechanicy i moja skromna osoba Dyrekcja :)


Zielono i wesoło

Wspaniałe wieści!!!

Autor: P. Korzeń
16.03.2018r.

Dobrze jest zacząć piatek od dobrych informacji! A więc:
a) 3 miejsce Marcin Walas w XIII DYKTANDZIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO które odbyło się w PWSZ w Głogowie 09 marca 2018 r. w ramach XI Głogowskich Dni Nauki i Sztuki. Cieszy bo podium zajęły głogowskie licea dwójka i jedynka.
b) W Konkursie z Języka Niemieckiego zorganizowanego przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Głogowie oraz wydawnictwo PEARSON - Dawid Bulik, Jakub Kozaczek, Stanisław Staszkowski zdobyli wyróznienie.
c) W I Powiatowym Konkursie Wiedzy o Prawach Konsumenta pod patronatem Starosty Głogowskiego Pana Jarosława Dudkowiaka nasz uczeń Eryk Buczkowski zajął II miejsce.
Gratulujemy naszym uczniom oraz nauczycielom : Ewa Jaworska, Agnieszka Mazurek, Aneta Kasprzak!


MECHANIK DLA MALUCHA

MECHANIK DLA MALUCHA

Autor: P. Korzeń
15.03.2018r.

Jest moc w naszym autorskim programie MECHANIK DLA MALUCHA. Fantastycznie i pasjonująco nasi uczniowie potrafią przekazać wiedzę. Pod okiem doświadczonych praktyków dzisiaj swoją przygodę z robotyką, mechatroniką i elektryką rozpoczęły przedszkolaki z Chobieni. A już niedługo nasza mega propozycja dla gimnazjum :)


Spotkanie poprowadził Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie podinsp. Bogdan Kaleta

Spotkanie z przedstawicielami Policji

Autor: I. Kozber
10.03.2018r.

W piątek tj. 9.03.18 r. dla wszystkich klas czwartych odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji w Głogowie. Spotkanie miało charakter informacyjny; pracownicy Zespołu Kadr i Szkoleń przedstawili procedury dotyczące kwalifikacji do służby w Policji i wstępne kwestionariusze osobowe kandydata do służby, a także wyjaśniono jak i gdzie składać dokumentację. Każdy zainteresowany pracą w formacji mógł uzyskać informacje na jej temat, zgłaszając się osobiście do pracowników Zespołu Kadr. Takie informacje znajdują się również na stronach internetowych KPP Głogów i KWP Wrocław w zakładce: „PRACA W POLICJI” . Spotkanie poprowadził Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie podinsp. Bogdan Kaleta.


Drzwi Otwarte w KPP Głogów już 14 marca 2018 r.; w godzinach 7.30-16.30 przy ul. Obrońców Pokoju 17 będzie dyżurował pracownik Zespołu Kadr i Szkoleń (pokój nr 222). Praca dla nowych funkcjonariuszy czeka w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie.

Zaprzyjaźnij się z rynkiem pracy

Zaprzyjaźnij się z rynkiem pracy

Autor: A. Mazurek, I. Kozber
10.03.2018r.

6 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych im.Jana Pawła II w Głogowie odbyły się Targi Pracy pt. : „Zaprzyjaźnij się z rynkiem pracy”. Impreza skierowana była do wszystkich młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem dalszego kształcenia i przyszłego zawodu. Na spotkaniu prezentowały się firmy i instytucje m.in. : Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy – filia z Legnicy, Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Głogowie, Komenda Powiatowa Policji w Głogowie i pracodawcy , którzy przedstawili uczniom specjalnie przygotowaną ofertę. Młodych ludzi interesowały głównie kryteria przyjęcia do służby, przebieg postępowania kwalifikacyjnego oraz warunki pracy. Mogli dowiedzieć się jak wypełniać formularze i wnioski, otrzymali ulotki i broszury informacyjne, oglądali przygotowane prezentacje multimedialne oraz filmy przedstawiające prace poszczególnych grup zawodowych. Policyjne stoisko cieszyło się największym zainteresowaniem. W Targach Pracy uczestniczyła klasa 3 w wraz z opiekunami: p. Agnieszką Mazurek i p. Iwoną Kozber-Tłuczek.


Konkurs LOL 2018

Konkurs League of Legends

Autor: T.Graczyk
10.03.2018r.

W piątek 09.03.2018 w salach komputerowych głogowskiej PWSZ rozegrany został międzyszkolny konkurs o puchar Pani Rektor w League of Legends. Miło mi poinformować, że nasza szkolna drużyna zdobyła 3 miejsce w konkursie. Gratulujemy!!! Szkołę reprezentowała wyłoniona w konkursie najlepsza drużyna ze zwycięzkiej klasy 3i w składzie: Marcel Kinal, Dawid Sieroń, Szymon Czułakow, Marcel Ciciła i Bartosz Kozak.


Grupa mechatronikow od rana na zajęciach z budowania relacji oraz kompetencji miękkich w ramach programu POWER

Kolejna grupa uczniów w programie POWER

Autor: P. Korzeń
10.03.2018r.

Grupa mechatronikow od rana na zajęciach z budowania relacji oraz kompetencji miękkich w ramach programu POWER. Już za dwa tygodnie będą uczyć się budowy dronów w Sewilli.


Nowe kanapy dla uczniów

Długo oczekiwane ale są

Autor: P. Korzeń
09.03.2018r.

Długo oczekiwane ale są :) nasza odpowiedź na przestrzeń szkolną. Strefa relaksu, strefa kanap a za chwilę strefa tylko dla dziewcząt. Tworzenie przestrzeni szkolnych to długi proces ale warto. Obecnie mamy już zmienione dwa korytarze, oraz dwie sale zaprojektowane i zrobione przez uczniów. Ale to nie koniec...Za chwilę realizacja nowego pomysłu na przestrzeń szkolną i pozaszkolną. Dla Ciekawskich mamy ich 5 ...tych kanap :)


Składanka z UZ

Dni otwarte Uniwersytetu Zielonogórskiego

Autor: K. Sobczak
08.03.2018r.

W dniu 07 marca 2018 r. uczniowie klasy 1i uczestniczyli w Dniach Otwartych Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Podczas wizyty na Wydziale uczniowie uczestniczyli w ciekawych pokazach i warsztatach laboratoryjnych oraz specjalnie przygotowanych krótkich wykładach popularnonaukowych związanych z kierunkami studiów.
W raz z nimi prezentowało się wiele firm związanych z IT co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów oraz pozostałych uczestników.


Terapeuci ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii

Mów… Ufaj… Czuj…

Autor: A. Hass
08.03.2018r.

O tym, że warto powiedzieć komuś o swoim problemie, zaufać komuś i dopuścić do głosu swoje emocje - 7 marca podczas trzech godzin lekcyjnych przekonywali naszych uczniów terapeuci ze Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Tego dnia goście z Katowic przeprowadzili dla uczniów klas pierwszych i drugich (łącznie ok. 170 uczniów) ogólnopolski program profilaktyczny NOE. Program dotyczy problemu nadużywania i uzależnienia od alkoholu i jest rekomendowany przez Państwową Agencję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Ministerstwo Zdrowia. Warte zaznaczenia jest, iż prowadzony jest on w formie warsztatowej, w dużym stopniu aktywizuje uczniów, którzy odgrywają scenki, są pobudzani do refleksji i wypowiedzi. Z wypowiedzi uczniów był to cenny czas, którego puentą było wyobrażenie sobie przez ponad 70 % uczestniczących w warsztatach młodych - swojego życia bez alkoholu. Teraz tylko wszystko zależy od mądrych decyzji, aby żyć i bawić się w trzeźwości… Trzymamy kciuki za właściwe wybory i dziękujemy Miejskiemu Centrum Wspierania Rodzin za finansową pomoc w realizacji tego wartościowego programu.


Pan Piotr Muskala z firmy WAGO

Firma Wago w naszej szkole

Autor: A. Libner
08.03.2018r.

Dzisiaj w szkole gość specjalny. Pan Piotr Muskala i firma WAGO - lider branży elektrycznej. Ponad rok czasu trwały negocjacje przyjazdu autobusu, który jest prezentowany na targach i konferencjach. A dzisiaj w MECHANIKU zajęcia odbędą klasy elektryczne.


Konkurs dla mechatroników

Konkurs dla Mechatronika!

Autor: A. Krężałek
04.03.2018r.

1 marca 2017 uczniowie klasy 4 profilu technik mechatronik uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem firmy ACTEMIUM. Klasa 4 uczestniczy w konkursie "Dobry start w lepsze jutro", którego celem jest poszerzenie kompetencji pozwalających na pewne wejście absolwenta na rynek pracy, motywowanie do rozszerzania zdolności i umiejętności technicznych oraz kompetencji społecznych. Nagrodą główną dla laureata, oprócz nagród rzeczowych jest zatrudnienie zwycięzcy na stanowisku TECHNIK MECHATRONIK w fabryce zlokalizowanej we Wrocławiu lub okolicach.


Holandia czy Niderlandy?

Holandia czy Niderlandy?

Autor: M. Tojza
01.03.2018r.

Holandia czy Niderlandy?! Takie i wiele innych ciekawych pytań usłyszeli dzisiaj uczniowie ZSP od Paula - Holendra, przebywającego w Polsce na rocznym wolontariacie w Fundacji Schumanna. Uczniowie mieli okazję poznać nieznane fakty dotyczące Niderlandów, a także nauczyć się wymowy trudnego 'gulgoczącego' dźwięku istniejącego w języku holenderskim. Uczniowie chętnie brali udział w interaktywnym spotkaniu, dzięki któremu mogli też sprawdzić swoje umiejętności językowe


Uczniowie na egzaminie CISCO IT ESSENTIALS

Pierwsza tura CISCO IT ESSENTIALS

Autor: K. Sobczak
01.03.2018r.

Pierwsza tura CISCO IT ESSENTIALS została zakończona. Tym razem z zadaniami egzaminacyjnymi zmagali się uczniowie 2i. Oj ciężko było. Na egzaminie zyskali ci, którzy pracowali systematycznie. Pozostali mieli stromo pod górkę – namęczyli się, ale dali radę. W sumie po pierwszym naborze CISCO IT ESSENTIALS certyfikaty otrzyma 25 uczniów (klasa 1i i 2i). Zatem jest czego pogratulować.


Praktykanci w drodze do Niemiec

NAUKA W POLSCE+PRAKTYKA W NIEMCZECH

Autor: A. Kasprzak
01.03.2018r.

W niedzielę, 25 lutego br. 5 osobowa grupa uczniów z klasy 2es wyjechała do Bad Freienwalde ( Niemcy) na 4 tygodniową praktykę w ramach projektu „Erasmus+” „NAUKA W POLSCE+PRAKTYKA W NIEMCZECH=SUKCES ZAWODOWY UCZNIÓW SZKÓŁ POWIATU GŁOGOWSKIEGO”. Uczniowie ZSP kształceni w zawodzie ślusarz i elektryk od 26 lutego do 23 marca będą uczestniczyć aktywnie w praktykach zawodowych, ale nie tylko. Podczas pobytu w Niemczech zaplanowano naszym praktykantom rozwój kulturalno - rozrywkowy, dzięki któremu będą mogli poznać zwyczaje i tradycje naszych sąsiadów, uczestnicząc czynnie w ich życiu kulturalnym.


Mechanik dla seniora :)

Dalsza współpraca :)

Autor: J. Toporowicz, E. JAworska
26.02.2018r.

Dzisiaj miałyśmy okazję odwiedzić nasze zaprzyjaźnione ‘Senioritki’ z ulicy Akacjowej. Udałyśmy się tam z drobnym, słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym podziękowaniem za dotychczasową współpracę. Panie współpracują z nami w ramach projektu „Mechanik dla seniora”i całym sercem zaangażowały w warsztaty bożonarodzeniowe i wsparły akcję charytatywną „Dla Adasia. ”Kolejne warsztaty i kiermasz wielkanocny już niedługo………….


Uczeń w szkolnym Oculusie

Mamy Oculusa!!!

Autor: T. Graczyk
24.02.2018r.

Uwaga - mamy w końcu Oculusa!!! Montujemy drużynę uczniów zainteresowanych programowaniem z wykorzystaniem technologii VR. Gwarantujemy sporo pracy - głównie po godzinach ;). Warunek wstępny: podstawowa znajomość zagadnień programowania w Unity 3D. "Rozmowy kwalifikacyjne" w sali 405. Zapraszam T. Graczyk


Elektrycy w Sevilli

Mobilnie, kompetentnie, z doświadczeniem

Autor: Praktykanci z Sevilli
24.02.2018r.

Czwartek jest dniem bez zajęć z języka hiszpańskiego. W zamian za to udaliśmy się wraz z grupą logistyków z Poznania na wycieczkę do elektrowni Abangoa. PS-20 (Planta Solar 20) to nowoczesna elektrownia słoneczna skonstruowana w technologii wieżowej. Została zbudowana w Hiszpanii dla korporacji Abengoa. W jej skład wchodzi 1255 zwierciadeł śledzących słońce (każde o powierzchni 120m2). Koncentrują one energię słoneczną na parowniku "kotła słonecznego" umieszczonego w górnej części 162 metrowej wieży, a para nasycona, produkowana ze strumienia skoncentrowanej energii słonecznej, jest przesyłana do turbiny, gdzie rozpręża się produkując energię elektryczną. Co ciekawe, układ może pracować nawet wówczas, kiedy słońce schowa się za chmurami - dla zapewnienia płynnej pracy podczas zachmurzenia powstał specjalny akumulator pary, który pozwala na 30 minutową pracę w momencie, kiedy jest duże zachmurzenie. Ciekawostka jest fakt, że tą futurystyczną wieżę skonstruowali polscy inżynierowie z Gliwic, za co otrzymali prestiżową nagrodę w konkursie "Be Inspired".


Uczniowie na zajęciach z języka hiszpańskiego

Wieści z Hiszpanii

Autor: Uczniowie w Sewilli
23.02.2018r.

Zaczęliśmy go od dobrego śniadania. Po krótkiej przerwie przyszła Marii i rozpoczęły się zajęcia języka hiszpańskiego. Dzisiejsza lekcja była o narzędziach. Po dwóch godzinach doczekaliśmy się przerwy i obiadu. Podczas praktyk mieliśmy pożegnalnego grilla z grupą z Poznania. Po zakończeniu ucztowania przeszliśmy do budowania domku. Najpierw musieliśmy go wypakować i zanieść części na dach. Javier dokładnie wytłumaczył nam jak mamy go zbudować. Krok po kroku, po dokładnym instruktażu przeszliśmy do budowy.


Spotkanie dyrektorów

Inspiracje

Autor: P. Korzeń
21.02.2017r.

Dzisiaj naszą szkołę odwiedził p. Krzysztof Świerk - dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich. Koordynator i autor wielu projektów krajowych i międzynarodowych w zakresie kompetencji zawodowych na potrzeby rynku pracy. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w zakresie współpracy na płaszczyźnie szkoła-pracodawca. Od 2014 r. członek Krajowego Zespołu Ekspertów ECVET. Obydwie szkoły postanowiły wymieniać się doświadzczeniami oraz wspólnie działać na rzecz uelastycznienia ścieżek zawodowych oraz rozwoju kompetencji kluczowych dla potrzeb rynku pracy.


Logo Actemium

Rozmowy z firmą Actemium

Autor: P. Korzeń
20.02.2017r.

W dniu 20.02. Zespół Szkół Politechnicznych rozpoczął rozmowy z firmą Actemium w zakresie wsparcia nauczania mechatroniki. Firma jest zainteresowana podpisaniem listu intencyjnego oraz objęciem swoim patronatem uczniów i doposażeniem pracowni mechatronicznej. Misją Actemium jest wspieranie klientów w zwiększaniu ich konkurencyjności i wydajności w przemyśle. Actemium składa się z 300 Jednostek Biznesowych w 100% dedykowanych przemysłowi. Firmy te rozlokowane są w 33 krajach na świecie

Logo Actemium
Uczniowie klasy pierwszej

Profilaktycznie przeciw przemocy.

Autor: A. Hass
20.02.2017r.

Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród młodzieży, dużym problemem, którego doświadczają młodzi ludzie w swoim środowisku jest przemoc. Zjawisko to w ostatnich latach nasiliło się, gdyż do często występujących współcześnie zachowań przemocowych zaliczyć należy także, oprócz agresji słownej czy fizycznej - cyberprzemoc. Właśnie ten problem stanowił główną tematykę spektaklu profilaktycznego, który 13 lutego mieli okazję zobaczyć uczniowie naszej szkoły. W auli szkolnej, aktorzy z Impresjatu Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa przedstawili spektakl pt. „Wyjść poza schemat”, a następnie wygłosili prelekcję. Głównym celem programu było uświadomienie destrukcyjnego wpływu przemocy na psychikę młodych ludzi oraz ukazanie negatywnych konsekwencji przemocy i wykluczenia społecznego. Program pomimo tego, że podjął trudną problematykę eliminowania nacechowanych agresją relacji wewnątrz grupy rówieśniczej został dobrze odebrany przez młodych widzów, którzy byli w jego trakcie aktywizowani do refleksji oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami. Na koniec pozostaje tylko życzenie, aby tego typu przedsięwzięcia przyczyniały się do ograniczenia agresji na co dzień wśród uczniów naszej szkoły…


logo zajęć lekcje z ZUS

Lekcje z ZUS

Autor: A. Mazurek
20.02.2017r.


„Lekcje z ZUS”. Jest to pierwszy, autorski, projekt ZUS, logo projektu Lekcje z ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne.
Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. U nas w szkole zajęcia odbyły się dzieki zaangazowaniu p. Agnieszki Mazurek.


Pierwszy egzamin CISCO w Mechaniku

Egzamin CISCO IT ESSENTIALS

Autor: K. Sobczak
20.02.2017r.

20 lutego 2018 r. uczniowie klasy 1i dzielnie stawili wyzwanie zagadnieniom CISCO. Po kilkumiesięcznych zmaganiach na kursie IT ESSENTIALS, wyczerpujących zaliczeniach kolejnych chapterów, groźnych spojrzeniach instruktora (z tym groźnym trochę przesadziłem) i wysłuchaniu licznych historyjek o psującym się sprzęcie komputerowym, uczniowie wreszcie mogli przystąpić do końcowego egzaminu CISCO IT ESSENTIALS – Final Exam. Wszyscy uczniowie, którzy podeszli do egzaminu – zdali, a część osiągnęła bardzo dobre wyniki (godne instruktora). Więc odbyło się bez łez i smutku. Każdy z egzaminu wyszedł zadowolony. Gratulujemy.


Akcja Mechanik dla malucha - bezpieczny Internet

Mechanik dla malucha

Autor: K. Sobczak
20.02.2017r.

„Siadamy, siadamy, bo zajęcia mamy. Powitamy dziś znów Misia, który w sieci pląsa dzisiaj” - tak rozpoczęły się zajęcia w ramach akcji Mechanik dla malucha w Przedszkolu Publicznym nr 21 w Głogowie. W zajęciach prowadzonych przez nauczyciela Mechanika (to ten duży miś na zdjęciach – Kamil Sobczak) wzięły udział 5-cio latki.


Uczniowie technikum elektrycznego w Sewilli

Głos z Sewilli :)

Autor: Uczniowie w Sewilli
19.02.2017r.

Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczne w hiszpańskiej jezuickiej szkole SAFA. Poznaliśmy naszego toutora na następne dwa tygodnie - Xaviego. Przybliżył nam niezbędne do dalszych zajęć podstawy fotowoltaiki oraz zasad bezpiecznej pracy. Zwarci i gotowi czekamy na kolejne wyzwania od naszych hiszpańskich przyjaciół.


Plakat konkursu Masters of professional English

FILMIK EDUKACYJNY I JĘZYK ANGIELKI ZAWODOWY?

Autor: E. Jaworska
16.02.2017r.

DLACZEGO NIE……. (nakręć filmik i wygraj wyjazd studyjny do Belgi;-)
Kochani mechanicy, elektrycy, informatycy i mechatronicy zapraszamy do udziału w II edycji konkursu języka angielskiego zawodowego „Masters of professional English.”
Konkurs polega na przygotowaniu w drużynach dwuosobowych filmu edukacyjnego w języku angielskim przedstawiającego specyfikę słownictwa związanego z językiem angielskim zawodowym w wykonywanym zawodzie.Przedmiotem konkursu jest filmik edukacyjny trwający 3-5 minut i przedstawiający 20-25 słówek angielskich związanych z danym zawodem („Vocational English for mechanics” lub „Professional English in IT ”etc.)Autorzy najlepszych filmików otrzymają między innymi pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe a nagrodą główną dla zdobywców pierwszego miejsca jest wyjazd studyjny do Brukseli (23-27 kwiecień 2018r.), sponsorowany przez Parlament Europejski na osobiste zaproszenie europosłanki Pani Danuty Jazłowieckiej.Termin 14 marzec 2018r., rozdanie nagród w ZSP odbędzie się 19 marca.Serdecznie zapraszamy!
P.S W razie pytań skontaktuj się z p. Ewą Jaworską lub Magdaleną Tojzą.

Regulamin konkursu
„In a nutshell.”


Napisz krótkie opowiadanie w języku angielskim i wygraj wyjazd do Brukseli!

Autor: E. Jaworska
16.02.2017r.

Napisz krótkie opowiadanie w języku angielskim i wygraj wyjazd do Brukseli! Zapraszamy do udziału w X jubileuszowej edycji konkursu na pisanie krótkiego opowiadania w języku angielskim „In a nutshell.” Konkurs polega na napisaniu krótkiego opowiadania w obrębie 250-350 słów na jeden z wyszczególnionych w regulaminie początków lub zakończeń tekstów.
Laureaci konkursu – trzy główne miejsca i dwa wyróżnienia otrzymają między innymi pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe a nagrodą główną dla zdobywcy pierwszego miejsca jest wyjazd studyjny do Brukseli (23-27 kwiecień 2018r.), sponsorowany przez Parlament Europejski na osobiste zaproszenie europosłanki Pani Danuty Jazłowieckiej. Termin nadsyłania prac 9 marzec 2018r. , rozdanie nagród 16 marca 2018r. w ZSP;-) Serdecznie zapraszamy!
P.S W razie pytań skontaktuj się z p. Ewą Jaworską lub Magdaleną Tojzą. Regulamin i karta zgłoszeniowa poniżej.


Regulamin konkursu
Karta zgłoszeniowa
Walentynki w Mechaniku 2018

Walentynki w Mechaniku

Autor: P. Korzeń
14.02.2017r.

Typowo męska szkoła, a jednak naszym uczniom nie brakuje wrażliwości.Jak się dziś, w Walentynki okazało - wielu uczniów - to prawdziwi romantycy… Wśród nich znalazł się również prawdziwy Romeo (Kacper z kl. 1 i), który swoją szarmanckością oczarował Julię (Olę, również z klasy informatycznej) i klasy, które odwiedzili.W święto zakochanych w naszej szkole można było obejrzeć krótką inscenizację „Romea i Julii”, uczestniczyć w quizie, posłuchać miłosnych przebojów, zjeść ciasteczka-serduszka czy wysłać kartkę walentynkową do osoby, którą darzy się szczególną sympatią. W przygotowanie tego romantycznego święta, przy pomocy pań – opiekunek Samorządu Uczniowskiego, oprócz Romea i Julii, zaangażowali się w sposób szczególny uczniowie kl. II m oraz Michał R. z kl. III i. Pięknie


Uczniowie klasy pierwszej

Podsumowanie Dolnośląskiej komórkomanii

Autor: A. Matusiak
06.02.2017r.

W dniu 30 stycznia 2018r. odbyła się we Wrocławiu uroczystość podsumowująca działania realizowane w szkołach Dolnego Śląska w wyniku podpisanego w czerwcu 2017 roku porozumienia pomiędzy Dolnośląskim Kuratorem Oświaty a prezesem Fundacji DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych. Celem projektu jest przeprowadzenie w szkołach ponadgimnazjalnych akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk i przedstawicielka Fundacji DKMS Agnieszka Wróblewska wręczyli certyfikaty „Szkoły z życiem” szkołom uczestniczącym w I edycji DOLNOŚLĄSKIEJ #KOMÓRKOMANII – akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych szpiku allogenicznego. Nasza szkoła - Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie uzyskała tytuł "Szkoły z Życiem" zaś koordynatorka projektu otrzymała tytuł „Pedagoga z Życiem” Dolnośląski Kurator Oświaty dziękując dyrektorom, nauczycielom i uczniom za udział w akcji #KOMÓRKOMANII stwierdził, że nie ma nic piękniejszego niż wspieranie osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan zdrowia i podarowanie cząstki siebie drugiemu człowiekowi. Spotykamy się za rok w II edycji DOLNOŚLĄSKIEJ #KOMÓRKOMANII!


Dzień bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu 6 lutego 2018: „ Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Autor: M. Przyszlakowska
06.02.2017r.

Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.


Widok na korytarz 3 piętro

Nowa przestrzeń szkolna...

Autor: ZSP w Głogowie
29.01.2017r.

Na III piętrze czeka na Was lekko odświeżona przestrzeń przy nowej klasie języka angielskiego zawodowego;-)Wszystko powstało specjalnie z myślą o Was dlatego mam nadzieję, że będziecie ją szanować i o nią dbać!


Uczniowie technikum mechanicznego w Sevilli

Koniec drugiej tury

Autor: Uczniowie w Sevilli
19.01.2017r.

II tura powoli kończy swój pobyt w pięknej Andaluzji. Był język hiszpański, zajęcia z aeronautyki, zwiedzanie i słynne tapas. A już 18 lutego kolejnych 16 elektryków leci na parktykę z zakresu energetyki solarnej! Mechanik love workshop in Spain!


Grupa uczniów technikum mechanicznego na praktykach w Sewilli

Wieści z Hiszpanii

Autor: Uczniowie z Sewilli
17.01.2017r.

W Środę, tj. 17.01.2018r. Sevilla przywitała nas idealną pogodą, jak każdy dzień zaczęliśmy od śniadania. Później szybko na autobus i na praktyki, które rozpoczęły się od wykładu z p. Carlosem na temat podwozi w statkach lotniczych. Po wykładzie poszliśmy do warsztatu, gdzie p. Paco przybliżył nam zasady działania i rozwiązania konstrukcyjne podwozi, omawiał schematy hydrauliczne, a my musieliśmy wskazać, gdzie jaka część się znajduje (p. Carlos spisał się na medal, ponieważ wszystko pokazaliśmy i wytłumaczyliśmy bezbłędnie :D ). Po praktyce wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy do naszego hotelu, następnie zjedliśmy obiad i o godzinie 15:30 wyruszyliśmy na dalsze zwiedzanie Sevilli, a mianowicie weszliśmy do katedry Najświętszej Marii Panny – największej i jednej z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie . Później wspięliśmy się na bardzo futurystyczną budowlę - Metropol Parasol i zrobiliśmy kilka fotek (bardzo piękne widoki). Po zejściu czekały na nas w barze „Surena” zimne napoje. Następnie czas wolny i powrót na kolację. Pozdrawiamy :)


Akcja Mechanik dla senora

Noworoczna wizyta w DPS

Autor: E. Jaworska
17.01.2017r.

Po raz kolejny odwiedziliśmy zaprzyjaźnionych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Głogowie. Tym razem wybraliśmy się z noworocznym kolędowaniem w ramach projektu „Mechanik dla seniora.” Po wspólnym kolędowaniu, noworocznym quzie i drobnym słodkim poczęstunku pożegnaliśmy naszych seniorów, którzy jak zwykle uraczyli Nas uśmiechem i miłym przyjęciem. Ogromne podziękowania dla klasy 2c (która już drugi rok z rzędu swoim śpiewem i zdolnościami artystycznymi skradła serca mieszkańców i pracowników DPS!) i Pana Piotra Zabagło za profesjonalne przygotowanie uczniów!


Elementy inteligentnego domu

Monitorujemy poziom CO2 w szkole

Autor: P. Korzeń
17.01.2017r.

W ubiegłym roku dzięki zaangażowaniu Artura Libnera i Janusza Kedziora udało się zakupić do szkoły elementy inteligentnego budynku firmy Fibaro. Dzięki integracji systemu ze stacją Netatmo, w naszym "Mechaniku" monitorujemy m.in. poziom CO2 w szkole. Jesteśmy jedyną szkołą w powiecie głogowskim, a może w woj. dolnośląskim, która wykonuje takie pomiary. Oprócz tego mierzymy temperaturę w różnych miejscach szkoły, poziom hałasu i wilgotność. Być może już niedługo będziemy też w stanie uzyskać informacje o smogu w Głogowie. Inteligentne instalacje coraz mocniej wkraczają w nasze życie, przy mądrej konfiguracji potrafią zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale tez o klimat, nasze finanse, czy też ograniczyć zużycie wody czy prądu.


nowa sala językowa

Nowe laboratorium językowe

Autor: P. Korzeń
17.01.2017r.

Proszę Państwa nasza dwu pomieszczeniowa pracownia języka zawodowego.Przestrzeń wykreowana przez Ewę Jaworska przy udziale uczniów i ich projektów. Laboratorium językowe zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Mechanik rules! A wszystko to by uczyć inaczej, nowocześniej w aranżacjach, które proponują uczniowie a nie Dyrektor i nauczyciele. 😋😋😋😋. Przy okazji przypominam o budżecie uczniowskim!!!


Uczniowie klasy pierwszej

Kolejny dzień praktyk

Autor: Uczniowie w Sewilli
12.01.2018r.

Piątek -to już kolejny dzień naszego pobytu w Sevilli. Jak zwykle punktualnie pojawiliśmy się na śniadanku. Następnie autobusem pojechaliśmy na zajęcia. Droga zajmuje nam ok. 50 minut. Dzisiejsze zajęcia mieliśmy z naszym ulubionym nauczycielem Carlosem. Uczyliśmy się budowy i działania układów hydraulicznych w samolotach. Po obszernych wykładach przeszliśmy do hangaru, gdzie została wytłumaczona nam budowa nietypowego samolotu, ze śmigłem zarówno z przodu, jak i z tyłu. Po długim powrocie do hotelu czekał na nas pyszny obiad i o godz. 16:00 tradycyjnie rozpoczęły się zajęcia języka hiszpańskiego. Teraz siedząc w pokojach i rozmawiając , zastanawiamy się, jak spędzić wieczór do godziny 23:00, gdyż po 23:00 obowiązuje cisza nocna.


Grupa mechaników z opiekunami na praktykach w Sevilli

Mechanicy w Sewilli

Autor: A. Kasprzak
11.01.2018r.

Dzisiejszego dnia pogoda nas zaskoczyła. Było ponuro i deszczowo podczas gdy szliśmy na praktykę. Z opinii innych ludzi słyszeliśmy, że już dawno nie było tutaj takiego deszczu. Po przybyciu na miejsce odbywania praktyk (Instituto Tecnologico Superior ADA) odbyliśmy zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Po wyjściu z zajęć przywitało nas piękne hiszpańskie słońce i ciepłe powietrze . Wykorzystaliśmy pogodę w 100% i poszliśmy podziwiać uroki tego pięknego miasta, którym jest Sewilla. Zwiedziliśmy przeróżne zabytki, między innymi Plac Hiszpański i miejsce, w którym prawdopodobnie są złożone szczątki Krzysztofa Kolumba. Po pierwszym spotkaniu z Sewillą udaliśmy się do hotelu na zasłużoną kolację. Po dzisiejszym dniu wszyscy ładujemy baterie na kolejny dzień w słonecznej Hiszpanii. Więcej informacji na szkolnym facebooku.


Pracownia

Gościliśmy studenta!!!

Autor: Paweł Korzeń
12.01.2018r.

W dniu dzisiejszym w szkole gościliśmy studenta informatyki z Abu Dhali Amana Bhardaja. Wziął udział w krótkich zajęciach przeprowadzonych w pracowniach zawodowych oraz laboratorium "Solar & smart home".


Brawo Małgorzata!!!

Autor: Paweł Korzeń
09.01.2018r.

Niezwykle miło jest nam poinformować, że nasza absolwentka Małgorzata Burkiewicz zajęła II miejsce w XI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu o dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP dla absolwentów średnich szkół technicznych "Technik Absolwent" w specjalności technik mechatronik. Arek Kasprzyk natomiast uzyskał wyróżnienie w specjalności technik elektryk. Jesteśmy dumni z takich osiągnięć i życzymy naszym Absolwentom samych sukcesów na studiach...oczywiście technicznych!!!


Plakat, a właściwie jego fragment

Pierwsza edycja budżetu uczniowskiego

Autor: P. Korzeń
09.01.2018r.

Jeśli chcesz zmienić przestrzeń szkolną lub masz pomysł na swoją klasę, a może chcecie by w szkole pojawiło się coś co będzie służyło innym...zgłoś swoją propozycję do Budżetu Uczniowskiego. Możesz zmienić wokół siebie przestrzeń, ubarwic codzienność, wywołać radość. Po raz pierwszy w szkole Budżet Uczniowski.


Młody Lean Lider

JESTEŚMY W PÓŁFINALE!!

Autor: G. Wolska
08.01.2018r.

Uczniowie klasy 2c: Jakub Brzeskot, Kacper Gandecki, Marcin Kramarz, Rafał Maik, Karol Malinowski, Piotr Mędrek, Damian Nowogoński, Marcel Pietrzak, Kamil Wachal, Kewin Zinkiewicz przystąpili do ogólnopolskiego konkursu Młody Lean Lider edycja 2017/2018. W konkursie bierze udział 50 grup z całej Polski. W pierwszym etapie konkursu Elektro Team pod opieką trenera biznesu Pani Marzanny Gandeckiej zajął trzecie miejsce i zakwalifikował się do półfinału. GRATULACJE!!!


Szkolny Zestaw Podręczników 2017/2018

Autor: M. Przyszlakowska
wtorek 20.06.2017r.

Publikujemy link do zestawu podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2017-2018.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017-2018

Grupowe ubezpieczenia NNW

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych
wtorek 05.09.2017r.

Link poniżej prowadzi do folderu zawierającego informacje o ofercie grupowego ubezpieczenia NNW Dzieci i Młodzieży EDU PLUS

Folder dokumentów
Kiermasz kartek i ciast w ramach projektu Niemiecki ma Klasę

DHK – czyli NIEMIECKI MA KLASĘ po raz drugi!!!

Autor: A. Kasprzak
08.12.2017r.

Po raz drugi – to nie znaczy, że tak samo! Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczniowie naszej szkoły przystąpili po raz drugi do Ogólnopolskiego Projektu „Niemiecki ma klasę” organizowanego przez Goethe Institut w Warszawie. Zmodernizowanej w poprzedniej edycji projektu sali 107, małe zmiany nie zaszkodzą, ale tym razem podczas realizacji zaplanowanych prac projektowych, nasze działania skupimy przede wszystkim na pomocach dydaktycznych przydatnych w nauce języka niemieckiego. Pierwsze działania już mamy za sobą. 30 listopada br. uczestnicy projektu wzorowo spisali się podczas sprzedaży kartek Bożonarodzeniowych wykonanych przez nasze uzdolnione plastycznie uczennice oraz wypieków przygotowanych przez jak zwykle niezawodnych rodziców z klasy 2i. Fundusze pozyskane w czasie kwesty podczas zebrań z rodzicami przeznaczymy na pierwsze kroki w realizacji naszych celów i marzeń. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.


Obchody dnia walki z HIV i AIDS

Obchodzimy Światowy Dzień Walki Z HIV i AIDS

Autor: I. Kozber
08.12.2017r.

Statystyki mówią o ponad 30 milionach zakażonych HIV na świecie – co 6 sekund zakaża się 1 osoba, codziennie HIV zakaża się 6 tysięcy osób ! W Polsce na tę chorobę cierpi ponad 10 tysięcy osób , z czego blisko 1500 nowo wykrytych zakażeń odnotowano w 2015-2016 roku. Większość zakażonych to mężczyźni w wieku 19-39 lat. W naszym kraju oficjalnie zarejestrowanych jest co najmniej 30 organizacji pozarządowych ,wspomagających osoby żyjące z HIV i AIDS, w 22 placówkach specjalistycznych można wykonać darmowy i anonimowy test na obecność tego wirusa.
1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki Z HIV i AIDS. W naszej szkole prowadziliśmy akcję informacyjną skierowaną do osób młodych m.in. : czym jest HIV i Aids, jak dochodzi do zakażenia, jak skutecznie chronić się przed wirusem, jak i gdzie zgłaszać się po pomoc. Uczniowie otrzymali broszury informacyjne, a na znak solidarności i wspierania światowej akcji pomocy wpinali czerwoną wstążkę. Symbolizuje ona: Zainteresowanie i Troskę,Nadzieję,Wsparcie. Jeśli zostanie ci zaoferowana Czerwona Wstążka, jest to prośba o noszenie jej jako wyraz uznania i wsparcia dla milionów ludzi na całym świecie żyjących z HIV lub AIDS bądź dotkniętych chorobą. Każdy może nosić Czerwoną Wstążkę. Nie musisz być gejem, zarażonym HIV czy chorym na AIDS by zademonstrować, że rozumiesz problemy chorych. Ale Czerwone Wstążki to nie wszystko. To tylko przydatny symbol - na dłuższą metę tylko w połączeniu ze słowami i czynami spowoduje jakiekolwiek zmiany. Serdeczne podziękowania dla Samorządu Uczniowskiego, p. A. Szymańskiej i p. M. Wolskiej-pielęgniarki szkolnej za pomoc i zaangażowanie w obchody Światowego Dnia Walki Z HIV i AIDS. Więcej zdjęć na szkolnym facebooku.


Regionalny Festiwal Kodowania w Szkole Podstawowej imienia Mikołaja Kopernika w Serbach

Regionalny Festiwal Kodowania

Autor: A. Krężałek
08.12.2017r.

Właśnie odbywa się Regionalny Festiwal Kodowania w Szkole Podstawowej imienia Mikołaja Kopernika w Serbach. Reprezentacja klasy 3 Mechatroników: Przemysław, Hubert i Emil dzielnie prowadzą warsztaty z obsługi i programowania zestawów Lego oraz robotów mobilnych MBot i Ultimate, a także podstaw projektowania instalacji elektrycznych. Nasze stanowisko cieszy się bardzo dużą popularnością :) Młodzi Mechatronicy w akcji.


Zajęcia mechatroników w PWSZ w Głogowie

Warsztaty w PWSZ w Głogowie

Autor: "Mechatron"
07.12.2017r.

Dziś Mechatronicy uczestniczą w kolejnych zajęciach z podstaw programowania sterowników PLC oraz paneli HMI. Warsztaty prowadzi dr inż. Marcel Luzar. To drugie zajęcia w ramach współpracy ZSP w Głogowie z PWSZ w Głogowie.


Finał Matematyka na Wesoło

XV Finał "Matematyki na wesoło"

Autor: A. Stachowiak
06.12.2017r.

XV Finał Międzyszkolnego Konkursu "Matematyka na wesoło" już za nami!!! W tym roku finalistów gościł Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych. Szkoły zawodowe reprezentowało 12 finalistów z ZSSiB, ZSE, ZSP, ZS im. J. Wyżykowskiego. Zwycięzcy:

  • I m Krystian Karabinowski - Zespół Szkół Im J. Wyżykowskiego
  • II m Mateusz Paraszczuk - Zespół Szkół Politechnicznych
  • III m Jakub Wtykło - Zespół Szkół Samoch. i Budowlanych
  • IV m Szymon Poroszewki - Zespół Szkół Samoch. i Budowlanych

Serdecznie gratulujemy finalistom, a darczyńcom dziękujemy za ufundowanie nagród: Staroście Głogowskiemu oraz Wojciechowi Witkowskiemu


Zajęcia z Alexandrą Whittaker

Gość z Nowego Jorku ……..

Autor: Ewa Jaworska
04.12.2017r.

29.11.2017r. odwiedziła Nas Pani Alexandra Whittaker. Alexandra jest stypendystką Polsko-Amerykańskiej Komisji Fullbrighta, studentką historii sztuki, która przyjechała do Polski na 9 miesięcy i w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu prowadzi badania na temat polskiej fotografii w czasach PRL-u. Co ciekawe, Alexandra ma polskie korzenie ponieważ jej praprababcia pochodziła z Polski i świetnie mówi po polsku choć uczy się go zaledwie kilka miesięcy. Klasa 1i, 2m, 4a, 4i i m wzięła udział w spotkaniu z naszym gościem. Mieliśmy okazję poszerzyć wiedzę na temat amerykańskiego systemu edukacji oraz działalności Fundacji Fullbrighta – programu międzynarodowej wymiany naukowej, którego celem jest zwiększenie wzajemnego zrozumienia między obywatelami USA a obywatelami innych krajów. W Polsce program funkcjonuje od 1959 r. i umożliwia wymianę studentów, doktorantów i pracowników naukowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Program jest finansowany zarówno przez amerykański Departament Stanu jak i polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Klasa 1i i 1m miała również okazję spotkać się z naszym nowojorskim gościem na lekcjach kulturowych o USA. Alexandra opowiedziała Nam o sobie, Nowym Jorku, geografii, szkolnictwie oraz symbolach Stanów Zjednoczonych. Mam nadzieję, że podobała się Wam żywa lekcja języka angielskiego z native speakerem oraz, że będziemy mieć jeszcze szansę spotkać się z naszym niezwykłym amerykańskim gościem


Pierwsza edycja nocy gier w Mechaniku

I Noc Gier Planszowych za nami…

Autor: Agnieszka Hass
04.12.2017r.

24 listopada mieliśmy okazję, by piątkowy wieczór spędzić w niecodzienny sposób – oprócz tego, że wielu uczniów chętnie wróciło po południu do szkoły, przy dobrej zabawie zostali w niej prawie do północy… A to za sprawą tego, że po raz pierwszy w naszej szkole dzięki współpracy z Głogowskim Stowarzyszeniem „Bastion” oraz Miejskim Centrum Wspierania Rodziny udało się zorganizować Noc Gier Planszowych. Aula szkolna w tym czasie zamieniła się w miejsce wyśmienitej zabawy i zdrowej rywalizacji, nie tylko dla uczniów i nauczycieli z naszej szkoły, ale również dla młodzieży z innych szkół, dla całych rodzin, a nawet kilku studentów. Oprócz możliwości pogrania w ponad sto gier planszowych, dla uczestników naszej nocy przygotowano także pokaz gier bitewnych Warhammer 40000 oraz wyśmienity poczęstunek. Tych, którzy nie byli zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z naszego spotkania i oczywiście na kolejną – II Noc MMG (Mechanik, MCWR, Gramy!).


Olimpiada o ubezpieczeniach społecznych

Ogólnopolska Olimpiada o Ubezpieczeniach Społecznych

Autor: A. Mazurek
28.11.2017r.

Ogólnopolska Olimpiada o Ubezpieczeniach Społecznych Lekcje z ZUS to cykl zajęć szkolnych, podczas których uczniowie dowiadują się: czym są ubezpieczenia społeczne, jakie świadczenia należą się ubezpieczonym, co to jest emerytura i jak założyć własną firmę. Projekt ten objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W IV edycji projektu edukacyjnego udział wzięli uczniowie z klasy II i oraz II m. Do ogólnopolskiej olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych przystąpiło 16 uczestników. Olimpiada odbyła się 27 listopada br. o godzinie 10:00 w auli – etap szkolny polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, który składał się z 20 pytań. Komitet Szkolny (Iwona Kozber-Tłuczek, Czesław Witold Czupryniak i Agnieszka Mazurek) po dokonaniu oceny testów wyłonił uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów (minimum 11- określone w regulaminie olimpiady). 1. Tomasz Chełmecki (II i) 2. Kamil Petryszyn (II m) Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.


Uczniowie na olimiadzie cyfrowej

Olimpiada cyfrowa w Mechaniku

Autor: K. Sobczak
24.11.2017r.

23 listopada 2017 uczniowie Mechanika wzięli udział w pierwszym etapie Olimpiady Cyfrowej. Pomimo ciągłych usterek po stronie organizatora (przeciążenie serwera) i humorków naszej cudownej szkolnej sieci komputerowej daliśmy radę dotrwać do końca etapu. W ruch poszły urządzenia mobilne, które dzielnie przeciwstawiały się technologicznym przeszkodom. Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na 60 pytań w teście online. Każdy uczestnik otrzymał inny test, aby uniemożliwić sobie wzajemną pomoc (bądź pracę grupową) ;) O co w tym wszystkim chodziło? Pozwolę sobie zrobić kopiuj – wklej, a każdy niech zinterpretuje to po swojemu: „Celem olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji, którzy rozumieją język mediów. ” Źródło: https://olimpiadacyfrowa.pl
Każdy z uczestników ma szansę na wygranie jednego z trzech indeksów Collegium Civitas wraz ze zwolnieniem z rocznego czesnego oraz przywileje podczas rekrutacji na studia. Jak nam poszło? Czy dostaliśmy się do kolejnego etapu? Tego dowiemy się wkrótce.


Roboty? - to łatwe

Zajęcia dodatkowe z mechatroniki na PWSZ w Głogowie

Autor: A. Krężałek
23.11.2017r.

Własnie odbywają się zajęcia dodatkowe dla Mechatroników, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu obsługi sterowników PLC. Ciekawy wykład prowadzi dr inż. Marcel Luzar. Jest to pierwsze takie spotkanie w tym roku szkolnym w ramach współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Głogowie.


Uczniowie Mechanika w projekcie dla seniorów

Projekt „Mechanik dla Seniora” rozpoczęty!

Autor: E. Jaworska
21.11.2017r.

20.11.2017r. odbyły się pierwsze warsztaty w ramach naszego nowego projektu „Mechanik dla Seniora”. Projekt „Mechanik dla malucha” jest Wam wszystkim dobrze znany, tym razem postanowiliśmy uruchomić projekt skierowany do głogowskich seniorów. Planowane zajęcia artystyczne, taneczne, sportowe czy językowe mają służyć międzypokoleniowej wymianie doświadczeń oraz aktywizacji zarówno młodzieży naszej szkoły jak i seniorów. 10 uczniów z klasy 1i, 1m oraz 4m uczestniczyło w warsztatach decoupage tworząc bombki oraz ozdoby bożonarodzeniowe, które będziecie mogli podziwiać i zakupić 5 grudnia podczas kiermaszu mikołajkowego w naszej oraz kiermaszu organizowanego przez głogowskie stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, z którym współpracujemy. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na Adasia Papuszkę, małego głogowianina zmagającego się z chorobą nowotworową. Podziękowania dla młodzieży zaangażowanej w projekt „Mechanik dla seniora”: Juli Nyczko, Wiktorii Mróz, Pauliny Rojek, Sandry Puch, Emilii Dudy oraz niezastąpionych chłopaków z klasy 4m Marcina Bajera, Wojciecha Cichoń, Maćka Berestowskiego, Gustawa Ałdasia oraz Karola Kołtowskiego, oraz p. Joanny Toporowicz bez której pomocy nie byłoby projektu;-)


Rok Conrada - logo

Zaproszenie

Autor:M. Przyszlakowska
20.11.2017r.

5.12.2017 ZAPRASZAMY NA GŁOŚNE CZYTANIE Z EFEKTAMI FILMOWYMI FRAGMENTÓW „JĄDRA CIEMNOŚCI" J. CONRADA.
IMPREZA ORGANIZOWANA JEST W RAMACH OBCHODÓW ROKU JOSEPHA CONRADA-KORZENIOWSKIEGO USTANOWIONEGO W 160 ROCZNICĘ URODZIN PISARZA. SERDECZNIE ZAPRASZAMY U. GĄSIOROWSKA, M. RZYSZLAKOWSKA(DŁUGA PRZERWA S. 205)


Wrocławskie targi 2017

Wyjazd na Wrocławskie Targi Książek

Autor: M. Przyszlakowska
20.11.2017r.

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WYJAZDU 1.12.2017 R. NA WROCŁAWSKIE TARGI DOBRYCH KSIĄŻEK. SWOJE STOISKA (218) BĘDĄ MIAŁY NAJWAŻNIEJSZE WYDAWNICTWA POLSKIE ORAZ FIRMY PRODUKUJĄCE GRY PLANSZOWE, ARTYKUŁY PAPIERNICZE ITP.
W TRAKCIE TARGÓW BĘDĄ MIAŁY MIEJSCE SPOTKANIA Z AUTORAMI, DYSKUSJE O KSIĄŻKACH, KONKURSY. Szczegółowe informacje oraz zapisy u p. Urszuli Gąsiorowskiej s. 205 i u p. Małgorzaty Przyszlakowskiej w Bibliotece.


Grupa informatyków w Sewilli

Praktyki POWER

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie
19.11.2017r.

W niedzielę wróciła do Polski pierwsza grupa naszych uczniów, przebywających na praktykach w hiszpańskiej Sewilli. Praktyki realizowane były w ramach projektu: Mobilnie, kompetentnie, z doświadczeniem. Rozwój zagranicznych praktyk zawodowych w Zespole Szkół Politechnicznych w Głogowie o numerze 2016-1-PL01-KA102-023338. Dwutygodniową praktyką odbywającą się w terminach od 5 do 18 listopada 2017r. objętych zostało szesnastu uczniów technikum informatycznego, którzy przebywali w Sewilli pod opieką dwóch nauczycieli. Zajęcia praktyczne dotyczyły programowania gier za pomocą języka Unity. Uczniowie wprowadzani byli w tajniki programowania gier przez hiszpańskiego specjalistę Mauricio Garcię. Było to o tyle interesujące, że Mauricio sam jest właścicielem firmy zajmującej się wykonywaniem gier komputerowych. Zajęcia nie dotyczyły więc tylko samego kodowania, ale również pozwalały zapoznać się uczniom z zasadami organizacji pracy w małej firmie działającej w sektorze IT. Mamy nadzieję, że pomoże to naszym uczniom w podejmowaniu własnych przedsięwzięć tego rodzaju w przyszłości. Prócz zajęć praktycznych uczniowie poznawali język i kulturę Hiszpanii. Zwiedzili najsłynniejsze zabytki Sewilli oraz Malagi. Mieli okazję zapoznać się z klimatem Andaluzji. Jak przebiegały praktyki oraz jakie wrażenia wywoływały u uczestników możemy prześledzić na stronie facebooka oraz na specjalnej stronie projektu, która powstanie wkrótce. Do kolejnego turnusu praktyk przygotowują się uczniowie technikum mechanicznego, którzy na swoje praktyki wyjeżdżają w styczniu.


fotoikonaZdjęcia
Antymina - program profilaktyczny

Profilaktyka z rapem

Autor: Agnieszka Hass
02.11.2017r.

Po raz kolejny uczniowie Mechanika mieli okazję spędzić czas z wyjątkowym gościem –raperem Mirosławem Kolczykiem o pseudonimie „Kolah” . Dzięki dofinansowaniu z MCWR ponad stu uczniów klas I-wszych uczestniczyło w programie profilaktycznym „ Antymina” prowadzonym przez tego muzyka. Kolah ze swoją muzyką i swoją historią odwiedza domy dziecka, różne ośrodki opiekuńcze oraz szkoły. 25 października b.r. podczas dwugodzinnego spotkania z naszymi uczniami opowiadał o swoim życiu, o błędach, jakie w nim popełnił, ale także o swoim nawróceniu z niewłaściwej drogi. Przestrzegał przed wybieraniem drogi na skróty, przed eksperymentowaniem z różnego rodzaju substancjami psychoaktywnymi. Ważne jest, że nie straszył, moralizował, ale przede wszystkim pięknie mówił o tym, co w życiu najważniejsze – o miłości, rodzinie, szacunku do drugiego człowieka, o swoim doświadczeniu ojcostwa… Zdaniem uczniów słowa Koli „poruszały emocje, bo były autentyczne, poparte przykładem. Poza tym Kolah potrafi dotrzeć do młodzieży, bo ubiera się jak my, interesuje się muzyką, którą my słuchamy…Tworzy ją i wychodzi mu to bardzo dobrze…”. Program „Antymina” to nie tylko profilaktyka, to spotkanie z mądrym, wrażliwym artystą, wspólna refleksja nad życiem i odpowiedzialnymi wyborami, ale również wspólne śpiewanie i tworzenie, gdyż przy inspiracji uczniów – Kolah zaprezentował freestyle i spontanicznie rapował. Roześmiane twarze i ogrom oklasków, które raper zebrał są potwierdzeniem, że Kolah poradził sobie z tym świetnie i że to było spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci uczniów.


Logo CISCO

Lokalna Akademia Cisco w Mechaniku

Autor: Kamil Sobczak
środa 18.10.2017r.

Od października 2017 Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie został Lokalną Akademią Cisco, działającą przy wsparciu Academy Support Center przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
CISCO jest światowym liderem profesjonalnych rozwiązań w dziedzinie technologii sieciowych i ośrodkiem szkolącym z zakresu sieci komputerowych. Ich certyfikaty są rozpoznawalne i cenione na całym świecie przez pracodawców.
W ramach akademii nasi uczniowie będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w kursie IT Essentials: PC Hardware and Software. Podczas szkolenia każdy z uczestników otrzyma bezpłatnie dostęp do platformy natacad.net oferującej niezbędne materiały i oprogramowanie, w tym najnowszą pełną wersję Cisco Packet Tracer.
Dzięki IT Essentials uczniowie będą podnosić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu:

  • Budowy, modernizacji i montażu sprzętu komputerowego
  • Instalacji, konfiguracji i optymalizacji oprogramowania
  • Podejmowania działań konserwacji zapobiegawczej
  • Rozwiązywania problemów i naprawy komputerów
  • Komunikacji z klientami
  • Prowadzenia właściwej dokumentacji rozwiązywania problemów

Więcej informacji o akademii udziela mgr inż. Kamil Sobczak (sala 411).


Akcja BZ WBK

Nowa promocja BZ WBK

Autor: Bank Zachodni WBK
wtorek 17.10.2017r.

Wszyscy wiemy, że od edukacji w dużej mierze zależy nasza przyszła kariera zawodowa, a co za tym idzie nasza niezależność finansowa. Dlatego Bank Zachodni WBK chce docenić uczniów, którzy osiągają dobre wyniki w nauce i nagrodzić ich całoroczny trud.
W ramach nowej promocji, wszyscy uczniowie, którzy ukończyli 13 lat i nie ukończyli 20 lat, jeżeli posiadają lub założą Konto Jakie Chcę w Banku Zachodnim WBK i pokażą swoje świadectwo za poprzedni rok szkolny ze średnią co najmniej 4.0 otrzymają na swoje konto nagrodę 50 zł. Bank przyznaje nagrodę za rok szkolny 2016 / 17 oraz za rok szkolny 2017 / 18, dlatego jeżeli na ostatnim świadectwie średnia ocen była niższa to wciąż jest jeszcze szansa na nagrodę za obecny rok szkolny. Wystarczy podciągnąć się w nauce. Ci którzy zawsze mają średnią powyżej 4.0 mogą otrzymać 2 nagrody. Świadectwem można pochwalić się w dowolnym oddziale. Więcej szczegółów można uzyskać w każdym oddziale Banku Zachodniego WBK i na stronie Banku:


Link do strony akcji
Roboty? - to łatwe

Rusza projekt Polsko–Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży pn. ”Roboty? To łatwe!”.

Autor: P. Korzeń
czwartek 05.10.2017r.

Rusza projekt Polsko–Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży pn. ”Roboty? To łatwe!”. To inicjatywa Fundacji Porozumienie Wzgórz Dalkowskich przy współpracy z Zespołem Szkół Politechnicznych z Głogowa oraz Kamieniecko–Podolskim Koledżem Industrialnym z Kamieńca Podolskiego, realizowana przy wsparciu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty z powodzeniem są realizowane wspólnie od 7 lat i przynoszą wymierne korzyści wychowawcze, patriotyczne i społeczne, działania takie wzmacniają partnerstwo publiczno – prawne. W ramach działania 10 uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie i 10 uczniów z Kamieniecko-Podolskiego Koledżu Industrialnego z Kamieńca Podolskiego w wieku 16-18 lat o kierunkach technicznych wraz z 3 opiekunami z Polski i 3 opiekunami z Ukrainy przeprowadzą dla 30 dzieci niepełnosprawnych w wieku 10-16 lat z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie warsztaty przybliżające zasady i budowę jednostek robotycznych. W ramach przygotowanych zajęć, uczniowie w polsko-ukraińskich grupach zbudują roboty z dziećmi niepełnosprawnymi. Uczniowie zorganizują interaktywne pokazy robotów oraz poprowadzą Roboolimpiadę. Dzieci niepełnosprawne wezmą udział w pokazach, zabawach i grach. Uczniowie będą asystentami dzieci w trakcie zabaw oraz ich przewodnikami w zakresie prostej obsługi sprzętu 3D. Opiekę merytoryczną będą stanowić nauczyciele przedmiotów zawodowych z Polski i Ukrainy oraz nauczyciele oligofrenopedagogiki. W ramach projektu uczniowie ukraińscy poznają Głogów oraz zwyczaje, kulturę i kuchnię typowych rodzin polskich. Nauczyciele ukraińscy zostaną zapoznani z dydaktyką nauczania mechatroniki i pneumatyki. W ramach wycieczek uczniowie zaznajomią się z bogatym dziedzictwem kulturowym. Zaplanowane działania mają na celu: integrację młodzieży z Polski i Ukrainy, rozwijanie postawy otwartości i tolerancji z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych oraz pogłębianie i utrwalanie kontaktów przedstawicieli młodzieży obu krajów oraz partnerskiej współpracy polskich i ukraińskich szkół, placówek oświatowych i organizacji pozarządowych. Projekt sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.


Strona projektu na facebooku

Uczniowie klasy pierwszej

Czas na integrację

Autor: A. Hass
środa 04.10.2017r.

Dobiegł końca pierwszy miesiąc nauki. Wrzesień był szczególnie ważny dla uczniów klas pierwszych, którzy poznawali się między sobą, poznawali mury nowej szkoły i wymagania nauczycieli w szkole ponadgimnazjalnej. Podczas codziennych obowiązków szkolnych, nie zabrakło również miejsca na zajęcia integracyjne, podczas których uczniowie mogli bliżej się poznać, dowiedzieć się o swoich zainteresowaniach, mocnych stronach i marzeniach. Spotkania integracyjne z wychowawcą i pedagogiem szkolnym to czas przeznaczony na naukę dobrej komunikacji, wzajemnego szacunku oraz odnajdywania tego, co grupę łączy. Oprócz wspólnych ćwiczeń na wesoło, nie zabrakło wymiany poglądów na poważnie, gdyż uczniowie pracując w grupach wspólnie zastanawiali się nad tematami – „Jaki powinien być dobry nauczyciel, uczeń?”, Co robić, aby uniknąć konfliktów w klasie” czy też „Zasady, które pomogą nam chodzić do Mechanika i „przetrwać”…”. Przed pierwszakami niedługo jeszcze wspólny wyjazd integracyjny do Jakubowa, a tymczasem jeszcze raz Witamy Was wszystkich w Mechaniku i życzymy jak najpiękniej przeżytych w Mechaniku dni, miesięcy, lat… Powodzenia :)


Dawcy krwi z Mechanika

Nasi uczniowie - wielcy sercem

Autor: A. Matusiak
piątek 29.09.2017r.

Dnia 29 września, po raz kolejny, przedstawiciele honorowych dawców krwi z Zespołu Szkół Politechnicznych wraz z opiekunem, wyjechali do Wrocławia w celu zdawania krwi na rzecz dzieci z Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Przylądek Nadziei. Dzięki współpracy z Klubem HDK Huty Miedzi Głogów mogliśmy wręczyć prezenty dzieciom z Kliniki podczas wizyty w Przylądku Nadziei.


czytelnik książki

Konkurs Pięknego Czytania

Autor: M. Przyszlakowska
piątek 29.09.2017r.

29 września 2017 w Bibliotece Szkolnej odbył się Konkurs Pięknego Czytania, zorganizowany z okazji Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie prezentowali wybrane przez siebie fragmenty książek. Oceniane było: interpretacja tekstu, poprawna dykcja oraz krótkie uzasadnienie wyboru czytanego utworu.

  • I miejsce zdobył Konrad Mazurek z klasy 1M,
  • II miejsce Daniel Marszał z klasy 1M,
  • III miejsce Jakub Kajda z klasy 4M.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz cząstkową ocenę celującą z języka polskiego a pozostali uczestnicy ocenę bardzo dobrą. Nagrody wręczył dyrektor Paweł Korzeń. Organizatorkami imprezy były Urszula Gąsiorowska i Małgorzata Przyszlakowska.

quiz o Europie

EDJ w naszej szkole c.d…………

Autor: E. Jaworska
czwartek 28.09.2017r.

Dzisiaj na długiej przerwie na I piętrze odbył się quiz o Europie- wystarczyło odpowiedzieć poprawnie na jedno z dwóch zadanych pytań aby otrzymać gadżet językowy lub coś na osłodę! Radziliście sobie rewelacyjnie! Już w następnym tygodniu następna niespodzianka związana z obchodem Europejskiego Dnia Języków!;-)


Mechanik dla Malucha

Mechanik dla malucha

Autor: P. Korzeń
czwartek 28.09.2017r.

Nasz program edukacyjny to roboty, elektryka, języki obce i ważne umiejętności w ratowaniu życia. Tym razem wsparcie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 3 w Głogowie w ramach akcji "3 godziny dla Rodziny". Brawo Szkolna Drużyna Ratownicza ZSP Głogów


Dzień hiszpański

Dzień hiszpański raz jeszcze

Autor: P. Korzeń
środa 27.09.2017r.

Takiego wrześniowego szaleństwa u nas nie było. Dzień Hiszpański z projektem PO WER obudził w Was demony hahahhahh.😎😍😋😎😋. Było wesoło, śmiesznie i każdy załapał się na tradycyjne tapas :). W galerii na facebooku możecie odnaleźć siebie i kolegów.


Dzień hiszpański

Dzień hiszpański

Autor: P. Korzeń
środa 27.09.2017r.

Día español w Mechaniku...Tłumy Panie!!! Tłumy


Europejski dzień języków

Tradycyjne śniadanie

Autor: P. Korzeń
wtorek 26.09.2017r.

A u nas tradycyjne śniadanie w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych. Trzeba przyznać, że z roku na rok organizatorzy - nauczyciele komisji języków obcych podnoszą poprzeczkę. Jutro Dzień Hiszpański.


Oj będzie się działo………. Za Nami pierwszy dzień obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w szkole. Jutro (środa) zapraszamy na fotobudkę i zapowiadany już Dzień Hiszpański. Na długiej przerwie również w środę zapraszamy do sali 105 na gry w języku niemieckim a w czwartek na I piętrze na długiej przerwie odbędzie się quiz o Europie ze słodkimi nagrodami i nie tylo……Będziecie mieli wtedy okazję zrobienia sobie napisu/rysunku na T-shircie farbami akrylowymi. Dla zaopatrzonych we własną farbę lub pisaki do malowania odzieży czekają gratisy! Uwaga! Wszyscy, którzy w czwartek i piątek pojawią się w szkole w przebraniu na wesoło, wystarczy nawet malutki humorystyczny akcent otrzymają nagrodę z aktywności z języka obcego! Zachęcamy do wspólnej zabawy!
Językowcy


Kopara w działaniu

Ruszają prace na parkingu

Autor: P. Korzeń
poniedziałek 25.09.2017r.

Jest energia. Jest działanie. Uwielbiamy jak coś się dzieje. Budowa parkingu i siłownia. Laboratorium #smart house&solar. Sala języka polskiego. Jesień napędza do działania.



FLEX Poland w naszej szkole!!!

FLEX Poland w naszej szkole!!!

Autor: E. Jaworska
środa 20.09.2017r.

9 września odwiedził Nas Pan Piotr Dobrosz- przedstawiciel Fundacji American Council for International Education . Klasy pierwsze miały okazję zapoznać się z programem Flex Poland, który jest całorocznym w pełni finansowanym przez Departament Stanów USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy mają okazję wyjechać do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny i kontynuować naukę w amerykańskiej ‘high school.’ W czasie spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się kto finansuje program Flex, kto może wziąć udział wymianie, kiedy i jak odbywa się aplikacja, oraz jakie są korzyści z udziału w wymianie. W tym roku zaczyna się proces rekrutacji uczestników 3 polskiej edycji programu . Co ważne aplikacja zajmuje tylko około godziny, należy tylko wypełnić formularz online i napisać 3 eseje w języku angielskim oraz przesłać formularz do dnia 17 października! Osoby zakwalifikowane do kolejnego etapu wezmą udział w półfinałach odbywających się w 5 większych miastach w Polsce. Jak dowiedzieliśmy się znajomość języka angielskiego NIE jest jedynym i to najważniejszym kryterium w rekrutacji uczestników wymiany, ważniejszą rolę odgrywają tzw. umiejętności miękkie czyli tak zwane zdolności interpersonalne - zdolności komunikacyjne wykorzystywane w relacjach z innymi ludźmi. Ponadto program promuje i wspiera przede wszystkim młodzież z mniejszych miast czy miejscowości. W roku 2018 ponad 40 uczniów wyjedzie z Polski w ramach programu Flex Poland, wystarczy tylko uwierzyć w siebie, poświęcić chwilę na wypełnienie aplikacji i każdy Was z równymi szansami staje przed możliwością przeżycia przygody życia jaką jest bez wątpienia 10 miesięcy spędzonych na Alasce, Hawajach czy w innym stanie USA gdzie macie możliwość uczęszczania do amerykańskiej szkoły średniej i oprócz dwóch obowiązkowych przedmiotów czyli języka angielskiego i historii USA sami układacie plan lekcji i decydujecie o przedmiotach na jakie chcielibyście uczęszczać a wybór jest naprawdę niesamowity! Przez ten czas mieszkacie z rodziną amerykańską, uczycie się języka, poznajecie kulturę amerykańską a przede wszystkim zdobywacie cenne doświadczenia, które na pewno zaowocują w przyszłości. Program FLEX finansuje podróż, miesięczne stypendium, zakwaterowanie u rodziny amerykańskiej, szkolenie przedwyjazdowe w Polsce, ubezpieczenie medyczne a nawet miesięczny kurs języka angielskiego jeśli jest taka potrzeba. Nie ponosicie żadnych kosztów, wystarczy trochę odwagi i chęć przeżycia przygody życia! Poniżej link do formularza online i strona FB polskiej edycji programu FLEX, na której znajdziecie opinie i relacje dotychczasowych uczestników! Mam nadzieję, że liczba osób zainteresowanych stypendium na spotkaniu znajdzie swoje odzwierciedlenie w ilości aplikacji złożonych w naszej szkole!
W razie pytań czy wątpliwości proszę się zwracać do p. Jaworskiej!

ais.americancouncils.org FLEXPoland na facebooku

Szczęśliwi z nowego nabytku uczestnicy projektu

Już są! Ruszył projekt „Roboty? To łatwe!”

Autor: A. Krężałek
wtorek 19.09.2017r.

Już są! Ruszył projekt „Roboty? To łatwe!”. 10 uczniów klasy 3m we współpracy z rówieśnikami z Ukrainy będzie miała możliwość zdobycia cennego doświadczenia! Siła Mechatroniczna została zasilona w cztery potężne zestawy Ultimate Robot Kit 2.0 wraz pakietem akumulatorów, ładowarek i przyrządów pomiarowych!


jeden dzień w Heide-Park

Pożegnanie lata

Autor: A. Kasprzak
wtorek 19.09.2017r.

14 września br. uczniowie z klasy 2i, 2m oraz 4i żegnali kończące się lato spędzając jeden dzień w Heide-Park - największym parku rozrywki w północnych Niemczech, w okolicy miasta Soltau, niedaleko Hamburga. Kilkugodzinny pobyt to przede wszystkim dobra zabawa, ale również integracja i „żywe” lekcje języka niemieckiego. Uczniowie spędzili czas doznając ekstremalnych wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Więcej na szkolnej stronie facebook.


KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Autor: M. Przyszlakowska
czwartek 14.09.2017r.

29.09.2017 Z OKAZJI DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA ODBĘDZIE SIĘ OGÓLNOSZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA.
W KONKURSIE MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ UCZNIOWIE, KTÓRZY PRZYGOTUJĄ KRÓTKI (15-20 LINIJEK) FRAGMENT WYBRANEJ PRZEZ SIEBIE KSIĄŻKI I ZAPREZENTUJĄ GO W TRAKCIE ODSŁUCHAŃ.


PUNKTOWANE BĘDĄ:


  • INTERPRETACJA TEKSTU (10 PKT),
  • DYKCJA (10 PKT),
  • KRÓTKIE UZASADNIENIE SWOJEGO WYBORU TEKSTU (10 PKT).


ZA UDZIAŁ W KONKURSIE PRZEWIDZIANE SĄ NAGRODY RZECZOWE ORAZ DLA 3 PIERWSZYCH FINALISTÓW BARDZO DOBRA (CZĄSTKOWA) OCENA Z JĘZYKA POLSKIEGO.


ZAPISY DO 26.09.2017 PRZYJMUJĄ: M. PRZYSZLAKOWSKA W BIBLIOTECE ORAZ U. GĄSIOROWSKA SALA 205.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017/2018

Autor: M. Przyszlakowska
wtorek 20.06.2017r.

Publikujemy link do zestawu podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2017-2018.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017-2018

Grupowe ubezpieczenia NNW

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych
wtorek 05.09.2017r.

Link poniżej prowadzi do folderu zawierającego informacje o ofercie grupowego ubezpieczenia NNW Dzieci i Młodzieży EDU PLUS

Folder dokumentów

Matura w sesji poprawkowej

Autor: M. Kukulska
piątek 18.08.2017r.

22.08.2017 r.- egzaminy pisemne: język polski, matematyka, język angielski - godzina 9:00. Należy przyjść na pół godziny przed egzaminem. Proszę zabrać długopis z czarnym tuszem.
23.08.2017 r. - egzaminy ustne: język angielski - godzina 9:00.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017/2018

Autor: M. Przyszlakowska
wtorek 20.06.2017r.

Publikujemy link do zestawu podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2017-2018.

Szkolny Zestaw Podręczników 2017-2018


Logo Fundacji Edukacji Międzynarodowej

Maturzyści, nie przegapcie szansy na stypendia!

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie
poniedziałek 10.07.2017r. 20.06.2017r.

Przypominamy, że do 28 lipca tegoroczni maturzyści mogą składać wnioski o Stypendia Pomostowe na pierwszy rok studiów.Fundacja Edukacji Międzynarodowej (FEM) z Wrocławia prowadzi nabór wniosków w Konkursie o Stypendia Pomostowe. Dolnoślązacy, którzy w tym roku zdawali maturę, a pochodzą z małych miejscowości mogą starać się o 5000 zł stypendium na pierwszy rok studiów, na rok akademicki 2017-2018. Wnioski należy składać do 28 lipca 2017.

Stypendia finansowane są ze środków zgromadzonych przez FEM oraz ogólnopolskiego organizatora Konkursu Stypendiów Pomostowych - Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości (FEP) z Łodzi. Pierwszym etapem na drodze zyskania stypendium jest złożenie „Wniosku o uzyskanie rekomendacji” do FEM. Wnioski wytypowanych przez FEM osób będą rozpatrywane przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości, która ostatecznie przyzna stypendia.




Logo programu Erasmus

Formularz zgłoszeniowy

Autor: Zespół Szkół Politechnicznych
poniedziałek 19.06.2017r.

Udostępniamy formularz dla uczniów ubiegających się o udział w projekcie Erasmus w roku szkolnym 2017/2018. Jeśli wykazałeś się dobrymi wynikami w nauce i interesują cię praktyki zagraniczne w Hiszpanii (niestety uczniowie, którzy już uczestniczyli w projekcie nie mogą brać w nim udziału ponownie), to pobierz formularz, wypełnij go i oddaj w sekretariacie szkoły do 23.06.2017.

Pomiędzy 28 i 29 czerwca planowany jest test z języka angielskiego.

Bierzemy pod uwagę:

  • punkty za wybrane przedmioty zawodowe
  • wynik testu z języka angielskiego
  • ocenę z zachowania - minimum poprawna
  • dodatkowe punkty za konkursy zawodowe
  • uczennice otrzymają dodatkowo 15 punktów w ramach polityki równości szans.



Mechanik w finale!!!

Autor: A. Kasprzak
piątek 09.06.2017r.

Dobiegł koniec projektu „Niemiecki ma klasę”. Finałowa runda połączona z wręczeniem nagród dla wyróżnionych zespołów odbyła się w Warszawie. Ponieważ znaleźliśmy się w gronie dziesięciu wyróżnionych projektów spośród 115 szkół zgłoszonych do konkursu, nasz zespół czyli 1i w komplecie oraz Klaudia z 2i spędził trzy dni w stolicy Polski. Finałowa uroczystość odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki. Zanim trafiliśmy na warszawskie salony, spędziliśmy atrakcyjnie przedpołudnie uczestnicząc w grach miejskich połączonych ze zwiedzaniem miasta, które sprawiły nam niesamowite wrażenia i przeżycia. Po południu z rąk Ambasadora Niemiec Pana Rolfa Nikel przyjęliśmy gratulacje i dyplomy. Znaleźliśmy także czas na spacer w Łazienkach Królewskich oraz zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Trzy dni spędzone w stolicy były zwieńczeniem naszej ciężkiej pracy i zaangażowania w pracach projektowych.

  • Dzięki projektowi „Deutsch hat Klasse” odkryliśmy, że razem jako zorganizowany zespół możemy osiągnąć sukces. W dodatku osoby nieśmiałe bardziej otworzyły się i zaczęliśmy się bardziej poznawać. Projekt ukazał nam, mocne i słabe strony, moje wady i zalety. A poza tym mamy teraz piękną klasę, w której przebywamy z dumą satysfakcją nie tylko na zajęciach ale również na przerwach. I jesteśmy szczęśliwi , że to nasza robota. Dziękujemy za miłe odwiedziny bardzo było nam miło.
  • Dzięki temu projektowi pobudziłam działania w grupie. Poznałam bliżej całą klasę i inne osoby ze szkoły. Nie zmarnowałam czasu, miałam możliwość rozwinięcia swojego hobby rysowanie malowanie. Uczestniczyłam we wspólnych posiłkach, rozmowach . Nauczyło mnie to wrażliwości i innego patrzenia na drugiego człowieka. Podejmowania kompromisów i liczeniem się ze zdaniem drugiej osoby.
  • Dzięki projektowi bardzo się ze sobą zgraliśmy i poznaliśmy. Nauczyliśmy się szacunku do siebie. Gdyby nie projekt prawdopodobnie nie bylibyśmy teraz jedną wielką rodziną. Dzięki projektowi stworzyliśmy doskonałą klasę do nauki j. niemieckiego.
  • Dzięki projektowi zawdzięczamy lepsze poznanie kolegów i koleżanek z klasy. Nauczyłem się czyścić meble z farby oraz malować. Dzięki naszej obecności mogliśmy się radzić . Przygotowaliśmy bardzo wiele rzeczy , które pomagają nam teraz w nauce. Ale to nie koniec. Mamy wiele pomysłów , aby kontynuować i przygotowywać dalsze pomoce dydaktyczne.
  • Chcielibyśmy podziękować za odwiedzenie naszej szkoły w ramach konkursu „Deutsch hat Klasse” Dzięki niemu czujemy się pewniej,. Przyjazna i miła atmosfera podczas spotkania ustanowiło nas w przekonaniu , że warto brać udział w takich inicjatywach. Dziękujemy.
  • Dzięki projektowi „Deutsch hat Klasse’ mogliśmy się lepiej poznać i zintegrować. Pojęliśmy, że szkoła, to nie tylko skarbnica wiedzy , ale także miejsce, w którym chętnie spędzamy czas. Ten projekt zmobilizował nas do wspólnej pracy i pokazał nam, że nauka języka niemieckiego może być przyjemna i sprawiać dużo satysfakcji.
  • Chcieliśmy podziękować w imieniu całej klasy i osób, zaangażowanych w nasz projekt. Jesteśmy wdzięczni za możliwość wykazania się poprzez modernizację klasy do języka niemieckiego. Zbliżyło to naszą klasę i dało to nam możliwość poznania się lepiej, pokazało to nam, że nie zawsze mamy rację, nauczyło nas pokory i wspólnego podejmowania decyzji. Zrozumieliśmy jak ważna jest praca innych i nasze zaangażowanie.

Dzięki temu projektowi pobudziłam działania w grupie. Poznałam bliżej całą klasę i inne osoby ze szkoły. Nie zmarnowałam czasu, miałam możliwość rozwinięcia swojego hobby rysowanie malowanie. Uczestniczyłam we wspólnych posiłkach, rozmowach . Nauczyło mnie to wrażliwości i innego patrzenia na drugiego człowieka. Podejmowania kompromisów i liczeniem się ze zdaniem drugiej osoby.

fotoikonaZdjęcia Finał projektu Niemiecki ma klasę
Kangur matematyczny - logo

Konkursu „Kangur Matematyczny

A. Stachowiak

Znamy już wyniki XXVI Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. W konkursie wyróżniono ucznia naszej szkoły Mateusza Paraszczuka z kl.1m. Gratulujemy Mateuszowi i zachęcamy wszystkich uzdolnionych matematycznie uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu.

Masters of Professional English

I edycja Masters of Professional English rozstrzygnięta!

Autorzy: Ewa Jaworska, Magdalena Tojza

Wiadomo, że bez znajomości języka angielskiego nie można wyobrazić sobie już życia. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie pracę i przyszłość bez znajomości języka angielskiego zawodowego, dzięki któremu rynki pracy na całym świecie stoją otworem. Stąd zrodził się pomysł zwrócenia uwagi na język branżowy poprzez organizację I edycji konkursu promującego znajomość języka angielskiego zawodowego o nazwie Masters of Professional English dla wszystkich szkół Technikum w Głogowie. Do konkursu przystąpiły 3 szkoły: Technikum nr 2, Technikum nr 3 oraz Technikum nr 6, które przygotowały krótkie filmiki reklamujące zarówno zawód, jak i słownictwo z zakresu języka angielskiego zawodowego. I miejsce przypadło duetowi Martyna Siadul i Jakub Kaszkur pod opieką pani Urszuli Majdańskiej-Wachowicz z Technikum nr 2, II miejsce zajęły uczennice pana Grzegorza Sawczaka Eliza Ekiert i Alicja Klarzyńska z Technikum nr 6 oraz III miejsce poszło w ręce uczniów pani Ewy Jaworskiej Aleksandra Walczaka i Patryka Paździornego z Mechanika. Nagrodą główną jest wyjazd studyjny do Brukseli ufundowany przez panią posłankę Beatę Jazłowiecką. Pozostałe nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe, Rada Rodziców ZSP oraz wydawnictwa językowe Macmilla, Oxford oraz Pearson. Serdecznie gratulujemy kreatywności i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!

fotoikonaZdjęcia

Niemiecki ma klasę

Autor: Aneta Kasprzak

Dnia 26.04.2017 gościliśmy przedstawicieli Goethe Institut z Warszawy. Celem wizyty Pani Ewy Doroty Ostaszewskiej i Pana Andrzeja Pomianowskiego była weryfikacja dostarczonej dokumentacji sprawozdawczej oraz ocena dokonanych prac w ramach realizacji projektu „Niemiecki ma klasę”. Pracownicy Goethe Institut rozmawiali w Dyrektorem ZSZ oraz przeprowadzili szereg rozmów z wszystkimi uczestnikami projektu. Było miło, ale bardzo rzeczowo i konkretnie. Teraz czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie konkursu, na które jedziemy 31 maja 2017 do Warszawy. Trzymajcie kciuki!!!

Niemiecki ma klasę fotoikonaZdjęcia

Finaliści „Mistrza języka angielskiego” i „Mistrza języka niemieckiego” 2017

Autor: Ewa Jaworska

5 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursów językowych organizowanych przez Zespół Szkół Politechnicznych i Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Celem konkursów jest popularyzacja nauki języka angielskiego i niemieckiego - języków, których znajomość jest niezbędna we współczesnym świecie.

Laureatami „Mistrza języka angielskiego” zostali:

  • I miejsce „Mistrz języka angielskiego” – Karolina Promińska (ZSZOI)
  • II miejsce – Szymon Michno (ZSP)
  • III miejsce – Michał Kinal (ZSP)
  • Wyróżnienia: Natalia Habrowska (ZSZOI), Miłosz Kowalski (ZSP), Dominik Kijowski (ZSP)

Finalistami „Mistrza języka niemieckiego” zostali:

  • I miejsce „Mistrz języka angielskiego” – Natalia Habrowska (ZSZOI)
  • II miejsce – Patryk Marynowski (ZSZOI) oraz Mateusz Wójcik (ZSP)
  • III miejsce - Wiktoria Kiersnowska (ZSZOI) oraz Dawid Bulik (ZSP)

Nagrody dla zwycięzców ufundowały wydawnictwa językowe Macmillan, Pearson, Oxford University Press, Starostwo Powiatowe w Głogowie oraz Rada Rodziców przy ZSP.

Dziękujemy za udział w językowych potyczkach, laureatom i wyróżnionym gratulujemy życząc kolejnych sukcesów jednocześnie zapraszając na kolejną edycję „Mistrza języka angielskiego” i „Mistrza Języka niemieckiego” w przyszłym roku.

Organizatorzy: Ewa Jaworska, Aneta Kasprzak (ZSP) oraz Edyta Borowiecka, Ewa Błażejczak (ZSZOI)

74 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Autor: Elwira Maksymowicz-Michałowska
Logo 74 rocznica powstania w Getcie

Już po raz trzeci Mechanik przyłączył się do akcji społeczno – edukacyjnej” Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce oraz za granicą, wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – które, symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Nawiązując do tej tradycji, również w naszej szkole w tym dniu były rozdawane małe żółte kwiatki, które uczniowie i nauczyciele przypinali do swoich ubrań. Z tej okazji na pierwszym piętrze została przygotowana wystawa ze zdjęciami z ubiegłego roku.

Sprawdź swój europejski potencjał!

6 kwietnia gościliśmy na auli szkolnej panią Martę Kędzierską z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Pani Marta poprowadziła warsztaty pt. „Bezpieczny wyjazd do pracy za granicą.” Uczniowie klas maturalnych zapoznali się z działalnością EURES (Siecią Europejskich Ofert Pracy oraz Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej), unijnymi programami mobilności zawodowej, możliwościami bezpiecznego zatrudnienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej i państwach członkowskich EFTA, kryteriami oceny umiejętności językowych, wzorem europejskiego CV, a także wolontariatem europejskim. Czy wiedziałeś że dzięki programowi „Twoja pierwsza praca z EURES-em” możesz uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie kosztów związanych z rozmową kwalifikacyjną za granicą, szkoleniami, kursami językowymi, uzyskaniem kwalifikacji zawodowych a nawet przeprowadzką?! Obejrzeliśmy filmiki związane z zakresem działalności EURES oraz tematem handlu ludźmi. Zachęcamy wszystkich uczniów (nie tylko maturzystów) także tych zainteresowanych bezpieczną pracą sezonową za granicą do odwiedzenia strony internetowej EURES a także skorzystania z bezpłatnej pomocy doradcy EURES.

https://ec.europa.eu/eures/public/pl/homepage
https://eures.praca.gov.pl/

Ulotki i wszelkie informacje dostępne u p. E. Jaworskiej

Prezentacja projektu Niemiecki ma klasę

Autor: Aneta Kasprzak

Konkurs Niemiecki ma klasę

Autor: Aneta Kasprzak
czwartek, 06 kwietnia 2017

Do konkursu „Niemiecki ma klasę“ w roku szkolnym 2016/2017 zgłosiło się 96 zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na podstawie nadesłanych dokumentacji komisja konkursowa wyłoniła finalistów w trzech kategoriach. W gronie najlepszych znalazły się zespoły z następujących szkół:

Finaliści:
  1. Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie (opiekun zespołu: Aneta Kasprzak)
  2. Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich (opiekun zespołu: Agnieszka Szymańska)
  3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach (opiekun zespołu: Marta Młyńska)
  4. Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach (opiekun zespołu: Małgorzata Piotrowska)

Jury konkursowe składało się z nauczycieli języka niemieckiego, opiekunów zespołów konkursowych uczestniczących w poprzednich edycjach projektu oraz pracowników Goethe-Institut. W skład jury weszli: Marta Bilska, Magdalena Czyżo, Aleksandra Dąbrowska, Nina Drabich, Barbara Gadzinowska, Maria Gołąbek, Ksenia Herbst-Buchwald, Monika Łagowska, Sylwia Michalik, Anna Mielniczuk, Dorota Niewiadomska, Ewa Dorota Ostaszewska, Andrzej Pomianowski, Tomasz Wałkuski.

Pełna lista uczestników konkursu (PDF, 271 kB)
Loga partnerów Mechanika